> Sa lasam PSD-ul sa isi faca treaba si sa indrepte raul facut de acesti corupti! <http://www.gandul.info/puterea-gandului/plangem-euroii-psd.html?4237;102501 8> http://www.gandul.info/puterea-gandului/plangem-euroii-psd.html?4237;1025018
Sa plangem cu euroii PSD de <http://www.gandul.info/florin-negrutiu.html?q=authors:167486&author=Florin% 20NEGRU%C5%A2IU> Florin NEGRUTIU | <http://www.gandul.info/editia/2007-11-05.html> 05 NOIEMBRIE 2007 Pe un ecran gigant asezat pe scena Salii Palatului, PSD a proiectat, sambata, primul sau filmulet electoral. Printr-o tehnica in oglinda, prin fata ochilor celor catorva mii de mitingisti s-au derulat imagini din cele doua Romanii, "o Romanie a lor ... si o Romanie a celorlalti". Mi-a ramas in minte imaginea unei paduri de vile-termopan (Pipera? Baneasa? Snagov?), urmata de cea a unui cartier-dormitor (de oriunde). In spatele meu, un nene cu tricou de PSD Ilfov injura incetisor: "'Te-ai dracu', ce case si-au facut!". La cine Dumnezeu se gandea? Oare cine credea el ca locuieste in "Romania lor", pentru ca, dupa cum ofta, omul sigur avea domiciliul stabil in "Romania celorlalti"? Dar seful lui, care-l adusese cu autocarul la miting, care ascultase imnul national cu ochi lacrimosi si mana la inima si care acum privea si el la film, da, seful lui, Gabriel Oprea, oare el la ce se gandea? In ce parte de Romanie si-a ridicat el viloiul? Dar Mircea Geoana, el oare pe ce parte a corpului tine cheita casei sale de la stat: pe stanga, acolo unde este si inima lui social-democrata? Dar Vasile Dancu, teoreticianul reformei din PSD, ar fi avut el oare puterea, daca ar fi ajuns la serbare, sa ceara scoaterea javrelor batrane din casele RA-APPS si pastrarea doar a celor tinere? Dar Ion Iliescu, teoreticianul pesedismului "la bloc", si multii sai colegi din vechea garda, ei oare unde ar fixa pe harta cartierul Primaverii, leaganul social-democratiei postdecembriste - in "Romania lor... sau a celorlalti"? Si daca Adrian Nastase n-ar fi fost nas la un botez si ar fi putut sa vina si el, ar fi putut el oare sa spuna, precum in 2004, cum imparti un P+2 din Zambaccian la doua Romanii? Noroc ca finalul filmuletului m-a adus la cestiune: "Pentru o Romanie puternica si echitabila, voteaza PSD!" PSD n-avea nevoie sa plateasca strategi britanici pentru a face un film atat de stanjenitor. "Nu credeti c-a fost o eroare filmuletul?", l-am intrebat pe seful de campanie, Liviu Dragnea. "Nimeni n-are monopol pe astfel de mesaje. De ce sa n-avem voie sa spunem noi lucrurile astea?!", a fost profund mirat interlocutorul. Ba, dimpotriva, PSD are voie sa spuna ce vrea. De pilda, dl. Vanghelie are tot dreptul sa afirme ca "Mircea Geoana este un lider puternic". Sau dl. Geoana are dreptul sa viseze ca, "in 2009, la Cotroceni, se va opri un social-democrat". Sau dl. Corlatean are dreptul sa simta ca Pithia: "Simt vantul schimbarii, simt ca a venit vremea social-democratiei sa revina la putere". Eu, ca spectator, am voie sa nu-i cred pe politicieni. Nu cred ca Mircea Geoana e un lider puternic. Nu cred ca PSD are un candidat in stare sa ajunga la Cotroceni in 2009. Nu cred ca PSD poate sa redevina, prin alegeri, vioara intai a guvernarii. Nu-i cred, pentru ca nici ei nu cred. Si ei stiu ca bifeaza doar un rol de campanie, executa un exercitiu de autosugestie, o nesfarsita terapie de grup. Fiecare asteapta sa treaca euroalegerile pentru a-si lichida adversarii din partid. Si cu asta probabil si partidul. Dar filmuletul a fost prea de tot. Dintre toti smecherii invartelilor imobiliare, in frunte cu Traian Basescu, dintre toti belferii cartierelor de dincolo de bariera, in frunte cu Calin Popescu Tariceanu, pesedistii dau cel mai prost: este prea mult sa te dai cu saracimea, sa sari parleazul in "Romania celorlalti" doar pentru a-ti ridica tu gardul si mai inalt. Pentru o clipa, pe scena de la Sala Palatului si in primele randuri, eu n-am vazut cateva zeci de lideri PSD, ci cateva zeci de milioane de euro bune. La Sala Palatului, euroii PSD au sezut si-au plans cu tot poporul pesedist la pelicula "Romania celorlalti". Bine macar c-au avut inspiratia sa nu-i spuna "Romania noastra". <mailto:[EMAIL PROTECTED] gem%20cu%20euroii%20PSD%22> [EMAIL PROTECTED] ---------------------------- Vali "Noble blood is an accident of fortune; noble actions are the chief mark of greatness." (Carlo Goldoni) "When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace." (Jimi Hendrix) Aboneaza-te la <http://groups.yahoo.com/group/ngo_list> ngo_list: o alternativa moderata (un pic) la [ngolist] Please consider the environment - do you really need to print this email?

