> Sa lasam PSD-ul sa isi faca treaba si sa indrepte raul facut de acesti
corupti!
 
 
<http://www.gandul.info/puterea-gandului/plangem-euroii-psd.html?4237;102501
8>
http://www.gandul.info/puterea-gandului/plangem-euroii-psd.html?4237;1025018

 

Sa plangem cu euroii PSD
de
<http://www.gandul.info/florin-negrutiu.html?q=authors:167486&author=Florin%
20NEGRU%C5%A2IU> Florin NEGRUTIU |
<http://www.gandul.info/editia/2007-11-05.html> 05 NOIEMBRIE 2007

 

Pe un ecran gigant asezat pe scena Salii Palatului, PSD a proiectat,
sambata, primul sau filmulet electoral. Printr-o tehnica in oglinda, prin
fata ochilor celor catorva mii de mitingisti s-au derulat imagini din cele
doua Romanii, "o Romanie a lor ... si o Romanie a celorlalti". Mi-a ramas in
minte imaginea unei paduri de vile-termopan (Pipera? Baneasa? Snagov?),
urmata de cea a unui cartier-dormitor (de oriunde). In spatele meu, un nene
cu tricou de PSD Ilfov injura incetisor: "'Te-ai dracu', ce case si-au
facut!".

 

La cine Dumnezeu se gandea? Oare cine credea el ca locuieste in "Romania
lor", pentru ca, dupa cum ofta, omul sigur avea domiciliul stabil in
"Romania celorlalti"? Dar seful lui, care-l adusese cu autocarul la miting,
care ascultase imnul national cu ochi lacrimosi si mana la inima si care
acum privea si el la film, da, seful lui, Gabriel Oprea, oare el la ce se
gandea? In ce parte de Romanie si-a ridicat el viloiul?  

 

Dar Mircea Geoana, el oare pe ce parte a corpului tine cheita casei sale de
la stat: pe stanga, acolo unde este si inima lui social-democrata? Dar
Vasile Dancu, teoreticianul reformei din PSD, ar fi avut el oare puterea,
daca ar fi ajuns la serbare, sa ceara scoaterea javrelor batrane din casele
RA-APPS si pastrarea doar a celor tinere? Dar Ion Iliescu, teoreticianul
pesedismului "la bloc", si multii sai colegi din vechea garda, ei oare unde
ar fixa pe harta cartierul Primaverii, leaganul social-democratiei
postdecembriste - in "Romania lor... sau a celorlalti"? Si daca Adrian
Nastase n-ar fi fost nas la un botez si ar fi putut sa vina si el, ar fi
putut el oare sa spuna, precum in 2004, cum imparti un P+2 din Zambaccian la
doua Romanii? Noroc ca finalul filmuletului m-a adus la cestiune: "Pentru o
Romanie puternica si echitabila, voteaza PSD!"

 

PSD n-avea nevoie sa plateasca strategi britanici pentru a face un film atat
de stanjenitor. "Nu credeti c-a fost o eroare filmuletul?", l-am intrebat pe
seful de campanie, Liviu Dragnea. "Nimeni n-are monopol pe astfel de mesaje.
De ce sa n-avem voie sa spunem noi lucrurile astea?!", a fost profund mirat
interlocutorul.

 

Ba, dimpotriva, PSD are voie sa spuna ce vrea. De pilda, dl. Vanghelie are
tot dreptul sa afirme ca "Mircea Geoana este un lider puternic". Sau dl.
Geoana are dreptul sa viseze ca, "in 2009, la Cotroceni, se va opri un
social-democrat". Sau dl. Corlatean are dreptul sa simta ca Pithia: "Simt
vantul schimbarii, simt ca a venit vremea social-democratiei sa revina la
putere".

 

Eu, ca spectator, am voie sa nu-i cred pe politicieni. Nu cred ca Mircea
Geoana e un lider puternic. Nu cred ca PSD are un candidat in stare sa
ajunga la Cotroceni in 2009. Nu cred ca PSD poate sa redevina, prin alegeri,
vioara intai a guvernarii.

 

Nu-i cred, pentru ca nici ei nu cred. Si ei stiu ca bifeaza doar un rol de
campanie, executa un exercitiu de autosugestie, o nesfarsita terapie de
grup. Fiecare asteapta sa treaca euroalegerile pentru a-si lichida
adversarii din partid. Si cu asta probabil si partidul.

 

Dar filmuletul a fost prea de tot. Dintre toti smecherii invartelilor
imobiliare, in frunte cu Traian Basescu, dintre toti belferii cartierelor de
dincolo de bariera, in frunte cu Calin Popescu Tariceanu, pesedistii dau cel
mai prost: este prea mult sa te dai cu saracimea, sa sari parleazul in
"Romania celorlalti" doar pentru a-ti ridica tu gardul si mai inalt. Pentru
o clipa, pe scena de la Sala Palatului si in primele randuri, eu n-am vazut
cateva zeci de lideri PSD, ci cateva zeci de milioane de euro bune. La Sala
Palatului, euroii PSD au sezut si-au plans cu tot poporul pesedist la
pelicula "Romania celorlalti". Bine macar c-au avut inspiratia sa nu-i spuna
"Romania noastra".

 

 
<mailto:[EMAIL PROTECTED]
gem%20cu%20euroii%20PSD%22> [EMAIL PROTECTED]

 
----------------------------
 
Vali
"Noble blood is an accident of fortune; noble actions are the chief mark of
greatness." (Carlo Goldoni)
"When the power of love overcomes the love of power, the world will know
peace." (Jimi Hendrix)
Aboneaza-te la  <http://groups.yahoo.com/group/ngo_list> ngo_list: o
alternativa moderata (un pic) la [ngolist]
Please consider the environment - do you really need to print this email? 

Raspunde prin e-mail lui