intrebarea 'de ce sa renuntam la accesul la arme' cred ca este
formulata gresit. problema nu se pune asa - nu a spus nimeni sa se
renunte la accesul la arme, ci numai ca poate ar trebui sa fie
revazut/reglementat sistemul prin care se vand arme de foc.
==Mircea, orice intrebare e o intrebare, nu pricep cum poti spune ca nu e
formulata corect. Revenind la control, armele nu se vand totusi chiar ca
morcovii la piata. Procedura este reglementata dar se pare ca regulile jocului
in ziua de azi sunt discutate/contestate atat de parte din cetatenii acestei
tari care au un cuvant de spus pentru ca e viata lor in tara lor la fel ca si
altii care discuta de pe unde se gasesc in lume doar ca la televizorul lor s-a
aratat macelul din USA si nu altele mai urate din Africa, de exemplu. Ca orice
reglementare pe lumea asta, probabil si asta se va revizui si eventual
modifica. Ce e important aici este ca aceasta reglementare este din partea
cetatenilor unei tari pentru modul lor de viata, si nu se va schimba pentru ca
cuiva in Ro (de exemplu) i se pare ca ar trebui schimbata.
cum ti se pare ca in Virginia chiar statul unde s'a produs masacrul,
un copil de 12 ani poate cumpara o arma? se vehiculeaza ca ar fi vorba
despre aceasta permisiune a legii. sau de sistemul:
intri-alegi/ cumperi-pleci fara prea multe intrebari?
==Dupa cum am spus, nu e chiar ca si cu morcovii la piata. Poate din puntul tau
de vedere chiar reglementarile in vigoare sunt prea slabe dar, din nou spun,
astea nu sunt legi facute ieri pentru azi sunt legi care au evoluat in timp de
la formarea acestei tari, si poate e cazul sa mai faca un salt in evolutie.
Trebuie sa vezi, in masura in care poti, situatia prin ochii celor care traiesc
aici si si-au facut legile lor cum au vrut ei si gata. Daca nu poti, macar
lasa-i sa traiasca si sa moara dupa cum si-au ales, fara ca macar tu sa
intelegi. Cum si se pare ca in tara asta la 18 ani poti sa iei un glont in cap
pentru patrie dar nu poti cumpara legal o bere sau o sampanie sa sarbatoresti
ca te-ai intors viu si intreg de unde ti-ai "aparat" tara? Poti conduce la 16
ani si cumpara o bere la 21. In mai toata Europa cred ca varsta pentru ambele
este 18. Hai sa ne apucam sa dezbatem de ce? Asa vor oamenii acolo, asa e
acolo. Asa vor oamenii aici, asa e aici si gata :-)
fa'ma si pe mine sa inteleg aceste lucruri - de ce nu se umbla putin
la sistem, ca poate reusesc sa inteleg.
==Pentru ca daca in USA s-ar umbla la sistem cand si cum ar dori romanul tara
asta ar fi facuta din 50 de judete nu 50 de state, ar avea un presedinte care
se scuipa cu un prim ministru ca in Ro si ar fi la fel ca Ro. Se umbla sau nu
dupa cum considera oamenii de aici necesar, nu dupa cum se vede la tv din Ro.
Foarte multi aici lupta pentru dreptul de a avea o arma, chiar daca de fapt nu
o au. Vor acel drept. Sunt chestii de cultura si istoria formarii acestei
societati care sunt poate mai greu de inteles/patruns de un european, mai ales
fara ocazia unui contact prelungit cu aceasta realitate (eu am si renuntat sa
maiincerc sa inteleg ce vad astia in jocul de baseball de exemplu si am
renuntat lasand-o pe "un carnat si o bere in tribuna cu amicii") :-)
==R
merci.
mircea
__._,_.__
__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com
--0-1092516949-1176911818=:22470
Content-Type: text/html; charset=ascii
<html><head><style type="text/css"><!-- DIV {margin:0px;}
--></style></head><body><div style="font-family:times new roman, new york,
times, serif;font-size:12pt"><div style="font-family: times new roman,new
york,times,serif; font-size: 12pt;"><div style="border-left: 2px solid rgb(16,
16, 255); margin: 5px 0px 5px 5px; padding-left: 5px; font-family: times new
roman,new york,times,serif; font-size: 12pt;"><div id="ygrp-mlmsg"
style="width: 655px;"><div id="ygrp-msg" style="padding: 0pt 15px 0pt 0pt;
width: 490px; float: left;"><div id="ygrp-text"><p>intrebarea 'de ce sa
renuntam la accesul la arme' cred ca este<br>
formulata gresit. problema nu se pune asa - nu a spus nimeni sa se<br>
renunte la accesul la arme, ci numai ca poate ar trebui sa fie<br>
revazut/reglementat sistemul prin care se vand arme de foc.
<br></p><p><br></p><p>==Mircea, orice intrebare e o intrebare, nu pricep cum
poti spune ca nu e formulata corect. Revenind la control, armele nu se vand
totusi chiar ca morcovii la piata. Procedura este reglementata dar se pare ca
regulile jocului in ziua de azi sunt discutate/contestate atat de parte din
cetatenii acestei tari care au un cuvant de spus pentru ca e viata lor in tara
lor la fel ca si altii care discuta de pe unde se gasesc in lume doar ca la
televizorul lor s-a aratat macelul din USA si nu altele mai urate din Africa,
de exemplu. Ca orice reglementare pe lumea asta, probabil si asta se va revizui
si eventual modifica. Ce e important aici este ca aceasta reglementare este din
partea cetatenilor unei tari pentru modul lor de viata, si nu se va schimba
pentru ca cuiva in Ro (de exemplu) i se pare ca ar trebui schimbata.<br></p><p>
<br>
cum ti se pare ca in Virginia chiar statul unde s'a produs masacrul,<br>
un copil de 12 ani poate cumpara o arma? se vehiculeaza ca ar fi vorba<br>
despre aceasta permisiune a legii. sau de sistemul:<br>
intri-alegi/ cumperi-pleci fara prea multe intrebari?<br>
</p><p><br></p><p>==Dupa cum am spus, nu e chiar ca si cu morcovii la piata.
Poate din puntul tau de vedere chiar reglementarile in vigoare sunt prea slabe
dar, din nou spun, astea nu sunt legi facute ieri pentru azi sunt legi care au
evoluat in timp de la formarea acestei tari, si poate e cazul sa mai faca un
salt in evolutie. Trebuie sa vezi, in masura in care poti, situatia prin ochii
celor care traiesc aici si si-au facut legile lor cum au vrut ei si gata. Daca
nu poti, macar lasa-i sa traiasca si sa moara dupa cum si-au ales, fara ca
macar tu sa intelegi. Cum si se pare ca in tara asta la 18 ani poti sa iei un
glont in cap pentru patrie dar nu poti cumpara legal o bere sau o sampanie sa
sarbatoresti ca te-ai intors viu si intreg de unde ti-ai "aparat" tara? Poti
conduce la 16 ani si cumpara o bere la 21. In mai toata Europa cred ca varsta
pentru ambele este 18. Hai sa ne apucam sa dezbatem de ce? Asa vor oamenii
acolo, asa e acolo. Asa vor oamenii aici, asa e aici si
gata :-)<br></p><p><br></p><p>
fa'ma si pe mine sa inteleg aceste lucruri - de ce nu se umbla putin<br>
la sistem, ca poate reusesc sa inteleg.<br>
</p><p><br></p><br><p>==Pentru ca daca in USA s-ar umbla la sistem cand si cum
ar dori romanul tara asta ar fi facuta din 50 de judete nu 50 de state, ar avea
un presedinte care se scuipa cu un prim ministru ca in Ro si ar fi la fel ca
Ro. Se umbla sau nu dupa cum considera oamenii de aici necesar, nu dupa cum se
vede la tv din Ro. Foarte multi aici lupta pentru dreptul de a avea o arma,
chiar daca de fapt nu o au. Vor acel drept. Sunt chestii de cultura si istoria
formarii acestei societati care sunt poate mai greu de inteles/patruns de un
european, mai ales fara ocazia unui contact prelungit cu aceasta realitate (eu
am si renuntat sa maiincerc sa inteleg ce vad astia in jocul de baseball
de exemplu si am renuntat lasand-o pe "un carnat si o bere in tribuna cu
amicii") :-)<br></p><p><br></p><p>
merci.<br>
mircea<br>
</p><br><p></p><br></div>
<!--~-|**|PrettyHtmlStart|**|-~-->
<span style="color:
white;">__._,_.__</span></div></div></div><br></div></div><br>
<hr size=1>Ahhh...imagining that irresistible "new car" smell?<br> Check
out
<a
href="http://us.rd.yahoo.com/evt=48245/*http://autos.yahoo.com/new_cars.html;_ylc=X3oDMTE1YW1jcXJ2BF9TAzk3MTA3MDc2BHNlYwNtYWlsdGFncwRzbGsDbmV3LWNhcnM-">new
cars at Yahoo! Autos.</a>
</body></html>
--0-1092516949-1176911818=:22470--
__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com
[Non-text portions of this message have been removed]