intrebarea 'de ce sa renuntam la accesul la arme' cred ca este
formulata gresit.  problema nu se pune asa - nu a spus nimeni sa se
renunte la accesul la arme, ci numai ca poate ar trebui sa fie
revazut/reglementat sistemul prin care se vand arme de foc. 


==Mircea, orice intrebare e o intrebare, nu pricep cum poti spune ca nu e 
formulata corect. Revenind la control, armele nu se vand totusi chiar ca 
morcovii la piata. Procedura este reglementata dar se pare ca regulile jocului 
in ziua de azi sunt discutate/contestate atat de parte din cetatenii acestei 
tari care au un cuvant de spus pentru ca e viata lor in tara lor la fel ca si 
altii care discuta de pe unde se gasesc in lume doar ca la televizorul lor s-a 
aratat macelul din USA si nu altele mai urate din Africa, de exemplu. Ca orice 
reglementare pe lumea asta, probabil si asta se va revizui si eventual 
modifica. Ce e important aici este ca aceasta reglementare este din partea 
cetatenilor unei tari pentru modul lor de viata, si nu se va schimba pentru ca 
cuiva in Ro (de exemplu) i se pare ca ar trebui schimbata.


cum ti se pare ca in Virginia chiar statul unde s'a produs masacrul,
un copil de 12 ani poate cumpara o arma? se vehiculeaza ca ar fi vorba
despre aceasta permisiune a legii. sau de sistemul:
intri-alegi/ cumperi-pleci fara prea multe intrebari?

==Dupa cum am spus, nu e chiar ca si cu morcovii la piata. Poate din puntul tau 
de vedere chiar reglementarile in vigoare sunt prea slabe dar, din nou spun, 
astea nu sunt legi facute ieri pentru azi sunt legi care au evoluat in timp de 
la formarea acestei tari, si poate e cazul sa mai faca un salt in evolutie. 
Trebuie sa vezi, in masura in care poti, situatia prin ochii celor care traiesc 
aici si si-au facut legile lor cum au vrut ei si gata. Daca nu poti, macar 
lasa-i sa traiasca si sa moara dupa cum si-au ales, fara ca macar tu sa 
intelegi. Cum si se pare ca in tara asta la 18 ani poti sa iei un glont in cap 
pentru patrie dar nu poti cumpara legal o bere sau o sampanie sa sarbatoresti 
ca te-ai intors viu si intreg de unde ti-ai "aparat" tara? Poti conduce la 16 
ani si cumpara o bere la 21. In mai toata Europa cred ca varsta pentru ambele 
este 18. Hai sa ne apucam sa dezbatem de ce? Asa vor oamenii acolo, asa e 
acolo. Asa vor oamenii aici, asa e aici si gata :-)


fa'ma si pe mine sa inteleg aceste lucruri - de ce nu se umbla putin
la sistem, ca poate reusesc sa inteleg.

==Pentru ca daca in USA s-ar umbla la sistem cand si cum ar dori romanul tara 
asta ar fi facuta din 50 de judete nu 50 de state, ar avea un presedinte care 
se scuipa cu un prim ministru ca in Ro si ar fi la fel ca Ro. Se umbla sau nu 
dupa cum considera oamenii de aici necesar, nu dupa cum se vede la tv din Ro. 
Foarte multi aici lupta pentru dreptul de a avea o arma, chiar daca de fapt nu 
o au. Vor acel drept. Sunt chestii de cultura si istoria formarii acestei 
societati care sunt poate mai greu de inteles/patruns de un european, mai ales 
fara ocazia unui contact prelungit cu aceasta realitate (eu am si renuntat sa 
maiincerc sa  inteleg ce vad astia in jocul de baseball de exemplu si am 
renuntat lasand-o pe "un carnat si o bere in tribuna cu amicii") :-)

==R

merci.
mircea






  

    
    __._,_.__






__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 
--0-1092516949-1176911818=:22470
Content-Type: text/html; charset=ascii

<html><head><style type="text/css"><!-- DIV {margin:0px;} 
--></style></head><body><div style="font-family:times new roman, new york, 
times, serif;font-size:12pt"><div style="font-family: times new roman,new 
york,times,serif; font-size: 12pt;"><div style="border-left: 2px solid rgb(16, 
16, 255); margin: 5px 0px 5px 5px; padding-left: 5px; font-family: times new 
roman,new york,times,serif; font-size: 12pt;"><div id="ygrp-mlmsg" 
style="width: 655px;"><div id="ygrp-msg" style="padding: 0pt 15px 0pt 0pt; 
width: 490px; float: left;"><div id="ygrp-text"><p>intrebarea 'de ce sa 
renuntam la accesul la arme' cred ca este<br>
formulata gresit.  problema nu se pune asa - nu a spus nimeni sa se<br>
renunte la accesul la arme, ci numai ca poate ar trebui sa fie<br>
revazut/reglementat sistemul prin care se vand arme de foc. 
<br></p><p><br></p><p>==Mircea, orice intrebare e o intrebare, nu pricep cum 
poti spune ca nu e formulata corect. Revenind la control, armele nu se vand 
totusi chiar ca morcovii la piata. Procedura este reglementata dar se pare ca 
regulile jocului in ziua de azi sunt discutate/contestate atat de parte din 
cetatenii acestei tari care au un cuvant de spus pentru ca e viata lor in tara 
lor la fel ca si altii care discuta de pe unde se gasesc in lume doar ca la 
televizorul lor s-a aratat macelul din USA si nu altele mai urate din Africa, 
de exemplu. Ca orice reglementare pe lumea asta, probabil si asta se va revizui 
si eventual modifica. Ce e important aici este ca aceasta reglementare este din 
partea cetatenilor unei tari pentru modul lor de viata, si nu se va schimba 
pentru ca cuiva in Ro (de exemplu) i se pare ca ar trebui schimbata.<br></p><p>
<br>
cum ti se pare ca in Virginia chiar statul unde s'a produs masacrul,<br>
un copil de 12 ani poate cumpara o arma? se vehiculeaza ca ar fi vorba<br>
despre aceasta permisiune a legii. sau de sistemul:<br>
intri-alegi/ cumperi-pleci fara prea multe intrebari?<br>
</p><p><br></p><p>==Dupa cum am spus, nu e chiar ca si cu morcovii la piata. 
Poate din puntul tau de vedere chiar reglementarile in vigoare sunt prea slabe 
dar, din nou spun, astea nu sunt legi facute ieri pentru azi sunt legi care au 
evoluat in timp de la formarea acestei tari, si poate e cazul sa mai faca un 
salt in evolutie. Trebuie sa vezi, in masura in care poti, situatia prin ochii 
celor care traiesc aici si si-au facut legile lor cum au vrut ei si gata. Daca 
nu poti, macar lasa-i sa traiasca si sa moara dupa cum si-au ales, fara ca 
macar tu sa intelegi. Cum si se pare ca in tara asta la 18 ani poti sa iei un 
glont in cap pentru patrie dar nu poti cumpara legal o bere sau o sampanie sa 
sarbatoresti ca te-ai intors viu si intreg de unde ti-ai "aparat" tara? Poti 
conduce la 16 ani si cumpara o bere la 21. In mai toata Europa cred ca varsta 
pentru ambele este 18. Hai sa ne apucam sa dezbatem de ce? Asa vor oamenii 
acolo, asa e acolo. Asa vor oamenii aici, asa e aici si
 gata :-)<br></p><p><br></p><p>
fa'ma si pe mine sa inteleg aceste lucruri - de ce nu se umbla putin<br>
la sistem, ca poate reusesc sa inteleg.<br>
</p><p><br></p><br><p>==Pentru ca daca in USA s-ar umbla la sistem cand si cum 
ar dori romanul tara asta ar fi facuta din 50 de judete nu 50 de state, ar avea 
un presedinte care se scuipa cu un prim ministru ca in Ro si ar fi la fel ca 
Ro. Se umbla sau nu dupa cum considera oamenii de aici necesar, nu dupa cum se 
vede la tv din Ro. Foarte multi aici lupta pentru dreptul de a avea o arma, 
chiar daca de fapt nu o au. Vor acel drept. Sunt chestii de cultura si istoria 
formarii acestei societati care sunt poate mai greu de inteles/patruns de un 
european, mai ales fara ocazia unui contact prelungit cu aceasta realitate (eu 
am si renuntat sa maiincerc sa&nbsp; inteleg ce vad astia in jocul de baseball 
de exemplu si am renuntat lasand-o pe "un carnat si o bere in tribuna cu 
amicii") :-)<br></p><p><br></p><p>
merci.<br>
mircea<br>
</p><br><p></p><br></div>  

<!--~-|**|PrettyHtmlStart|**|-~-->    
    <span style="color: 
white;">__._,_.__</span></div></div></div><br></div></div><br>

      <hr size=1>Ahhh...imagining that irresistible "new car" smell?<br> Check 
out
<a 
href="http://us.rd.yahoo.com/evt=48245/*http://autos.yahoo.com/new_cars.html;_ylc=X3oDMTE1YW1jcXJ2BF9TAzk3MTA3MDc2BHNlYwNtYWlsdGFncwRzbGsDbmV3LWNhcnM-";>new
 cars at Yahoo! Autos.</a>
</body></html>
--0-1092516949-1176911818=:22470--






__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 

[Non-text portions of this message have been removed]

Raspunde prin e-mail lui