--- In [email protected], Radu Handorean <[EMAIL PROTECTED]> wrote:

> Procedura este reglementata dar se pare ca regulile jocului in ziua
> de azi sunt discutate/contestate atat de parte din cetatenii acestei
> tari care au un cuvant de spus pentru ca e viata lor in tara lor la
> fel ca si altii care discuta de pe unde se gasesc in lume doar ca la
> televizorul lor s-a aratat macelul din USA si nu altele mai urate 
> din Africa, de exemplu. 


ma declar, in principiu, multumit de raspunsul tau. daca extindem
subiectul discutiei la 'alte zone', nu din Africa - de pilda, ieri la
Bagdad avusera loc atentate cu *masini-capcana* soldate cu 200+
victime. culmea in spatii publice, piete... etc


> Trebuie sa vezi, in masura in care poti, situatia prin ochii celor 
> care traiesc aici si si-au facut legile lor cum au vrut ei si gata.
> Daca nu poti, macar lasa-i sa traiasca si sa moara dupa cum si-au 
> ales, fara ca macar tu sa intelegi. Cum si se pare ca in tara asta 
> la 18 ani poti sa iei un glont in cap pentru patrie dar nu poti 
> cumpara legal o bere sau o sampanie sa sarbatoresti ca te-ai intors
> viu si intreg de unde ti-ai "aparat" tara? Poti conduce la 16 ani si
> cumpara o bere la 21. In mai toata Europa cred ca varsta pentru 
> ambele este 18. Hai sa ne apucam sa dezbatem de ce? Asa vor oamenii
> acolo, asa e acolo. Asa vor oamenii aici, asa e aici si gata :-)


la fel, multumit. insa as vrea sa te mai intreb, crezi ca e nevoie de
altceva decat informatie atunci cand discuti despre ceva anume...? iti
este necesar altceva decat *informatie* pentru a apara anumtie
principii, sau sa aduci argumente - tu ce crezi? 

treaba cu: asa e aici, ce vrei - sau: asa spun eu, asa vreau eu, ce
vrei, nu este suficienta deloc in mod cert. intotdeauna trebuie sa si
arati *de ce*, sa explici... 
  
 
> fa'ma si pe mine sa inteleg aceste lucruri - de ce nu se umbla putin
> la sistem, ca poate reusesc sa inteleg.
> 
> ==Pentru ca daca in USA s-ar umbla la sistem cand si cum ar dori 
> romanul tara asta ar fi facuta din 50 de judete nu 50 de state, ar 
> avea un presedinte care se scuipa cu un prim ministru ca in Ro si ar
> fi la fel ca Ro. Se umbla sau nu dupa cum considera oamenii de aici
> necesar, nu dupa cum se vede la tv din Ro. Foarte multi aici lupta 
> pentru dreptul de a avea o arma, chiar daca de fapt nu o au. 


uite, vezi, asta nu inteleg eu. pe tine te incalzeste cu ceva ca ai
dreptul sa la o arma, cand vezi ca se intampal astfel de tragedii?
compenseza cu ceva? poate ca cei despre care vorbesti tu ar trebui sa
se uite prin statistici. unii se uita - si gasesc cifre seci... cum
spuneam, ma declar, totusi, multumit de raspunsul tau :)  

mircea

ps: cu coada asta ce e?



> Content-Type: text/html; charset=ascii
> 
> <html><head><style type="text/css"><!-- DIV {margin:0px;}
--></style></head><body><div style="font-family:times new roman, new
york, times, serif;font-size:12pt"><div style="font-family: times new
roman,new york,times,serif; font-size: 12pt;"><div style="border-left:
2px solid rgb(16, 16, 255); margin: 5px 0px 5px 5px; padding-left:
5px; font-family: times new roman,new york,times,serif; font-size:
12pt;"><div id="ygrp-mlmsg" style="width: 655px;"><div id="ygrp-msg"
style="padding: 0pt 15px 0pt 0pt; width: 490px; float: left;"><div
id="ygrp-text"><p>intrebarea 'de ce sa renuntam la accesul la arme'
cred ca este<br>
> formulata gresit.  problema nu se pune asa - nu a spus nimeni sa se<br>
> renunte la accesul la arme, ci numai ca poate ar trebui sa fie<br>
> revazut/reglementat sistemul prin care se vand arme de foc.
<br></p><p><br></p><p>==Mircea, orice intrebare e o intrebare, nu
pricep cum poti spune ca nu e formulata corect. Revenind la control,
armele nu se vand totusi chiar ca morcovii la piata. Procedura este
reglementata dar se pare ca regulile jocului in ziua de azi sunt
discutate/contestate atat de parte din cetatenii acestei tari care au
un cuvant de spus pentru ca e viata lor in tara lor la fel ca si altii
care discuta de pe unde se gasesc in lume doar ca la televizorul lor
s-a aratat macelul din USA si nu altele mai urate din Africa, de
exemplu. Ca orice reglementare pe lumea asta, probabil si asta se va
revizui si eventual modifica. Ce e important aici este ca aceasta
reglementare este din partea cetatenilor unei tari pentru modul lor de
viata, si nu se va schimba pentru ca cuiva in Ro (de exemplu) i se
pare ca ar trebui schimbata.<br></p><p>
[..]

Raspunde prin e-mail lui