--- In [email protected], Radu Handorean <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
>
 Ca orice reglementare pe lumea asta, probabil si asta se va revizui 
si eventual modifica. Ce e important aici este ca aceasta 
reglementare este din partea cetatenilor unei tari pentru modul lor 
de viata, si nu se va schimba pentru ca cuiva in Ro (de exemplu) i se 
pare ca ar trebui schimbata.

Sunt si aici multi care vor schimbata regula asta cu armele. 
Treaba cu dreptul de a avea arma este in Constitutia US, de aceea 
este atat de greu de schimbat. Este Amendamentul II al Constitutiei, 
care zice ca "the People" pot sa isi organizeze militii si sa poarte 
arme.

http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Amendment_to_the_United_States_Con
stitution#Text

Asa ca nu vad de ce mai lupta unii pentru arme, cand se stipuleaza 
asa ceva in Constitutie. Aceasta este de fapt si baza pentru care 
exista inca militii ca Minuteman, sau cele din Michigan.

Intrebarea care se mi'o pun (cred ca imi permiti asta Radu, sunt de 
fo 11 ani pe aci) este: cat de adecvat mai este acum acest 
amendament? Amendamentul pare f. adecvat pentru acea perioada, cand 
navaleau unii si altii peste pioneri si astia trebuiau sa se apere. 
Acum nu mai avem nici englezi in nord care sa se alieze cu huronii, 
sa atace, nici apache sau comanche in vest, nici francezi, nici 
spanioli sau mexicani, cu care sa se bata pentru California. Acum 
traim in orase mamut, cu politie f. eficace si numeroasa, la care se 
adauga altele.
Nici nu mai avem grizzlies la poarta, si astia au fost rezolvati. Pe 
steagul statului California exista un asemenea ursulet simpatic, desi 
unul nu mai e in stat. Acum suntem metrosexuali si ne uitam la 
Discovery Channel sorbind cafeaua Starbucks. 
Asadar, cat de adecvat mai este acest Amendament?

Si de aici vine si greutatea problemei: daca incepi sa umbli la un 
amendament, atunci vei crea precedent sa umbli si la celelalte.

M.

Raspunde prin e-mail lui