Parerea mea e ca banii dati la avocat sunt bani
aruncati. Chiar nu vad de ce iti trebuie avocat, inca
si "profesionist", ca sa completezi niste hartii,
indiferent daca esti in tara sau in State. Cel mult
poti cauta pe cineva care stie engleza (asta daca nu
cunosti limba), pentru ca, desi instructiunile sunt si
in romana, formularele care trebuie completate si
trimise la KCC sunt in engleza. Pentru nelamuriri
legate de modul in care trebuie completata o rubrica
sau alta, gasesti informatie pe net cat cuprinde.Eu am
castigat la loterie, mi-am completat cu manuta proprie
formularele, am luat interviul si asta e, iata-ma in
America!
Singura situatie in care ai nevoie de avocat e aceea
in care esti "sarit" din viza si afli ca ai castigat
la Loterie. Nu stiu exact ce se face in cazul asta,
dar am inteles ca exista "portite". 
--- Mihail Bota <[EMAIL PROTECTED]> wrote:

> In pachetul pe care il primesti de la DV, ai si toti
> pasii. Cel mai 
> sanatos, dar mai costisitor, este sa angajezi o
> firma de avocati care 
> sa te ajute in toate astea. Te poti descurca si
> singur, dar e mai 
> bine sa ai in spate niste profesionisti. Si vorbesc
> despre firme 
> serioase si nu despre nea Gutza de la coltul
> strazii. Basically, e 
> vorba de a demonstra ca ai cel putin liceul, ca nu
> ai cazier etc. Si 
> trebuie sa iti faci appointment pt. interviu cu
> ofiterul INS. Si cam 
> asta'i.
> Asat zic din perspectiva celui deja aici. Oricum,
> din tara lucrurile 
> sunt asemenatoare, pentru ca ai deja pachetul de
> approval, unde ai 
> instructiunile, pe care doar trebuie sa le citesti. 
> Pentru cei de aici si daca sunt interesati le pot
> recomanda o firma 
> specializata pe asa ceva: green card, Lottery, la
> care am apelat si 
> eu cand mi'am facut green cardul. Si pentru green
> card mi'au facut 
> dosar ca la carte si beton. 
> 
> M.
> 
> --- In [email protected], "Mircea
> Balaceanu" 
> <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
> >
> > salut,
> > 
> > felicitari in primul rand, am mai auzit despre
> cazuri asemanatoare.
> > 
> > statistic vorbind acestea pot fi numite exceptii -
> pentru cei care
> > castiga DV atunci cand se afla in SUA - inseamna
> ca sunt mai mult
> > decat norocosi (ceea ce e foarte bine pentru ei).
> > 
> > informatia despre anuntarea castigatorilor DV in
> perioada mai-iulie 
> am
> > gasit'o aici:
> > 
> >
>
http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1318.html
> > (instructiuni participare)
> > 
> > faptul ca scrisorile se trimit mai devreme decat
> in perioada
> > specificata in instructiuni, cred ca nu e atat de
> important - e bine
> > ca se trimit scrisorile mai devreme - in sensul ca
> de obicei
> > intarzierea este penalizata.
> > 
> > care sunt pasii pe care trebuie sa'i urmeze un
> castigator DV dupa 
> ce a
> > fost instiintat?
> > 
> > toate cele bune,
> > 
> > mircea
> > 
> > 
> > --- In [email protected], "Florin V."
> <vfloris@> wrote:
> > >
> > > eu am primit deja plicul, chiar acum o luna. e
> drept ca ceva mai 
> > > repede, pentru ca sunt in US, dar am citit pe
> forumul 
> loteristilor ca 
> > > de pe la inceputul lui aprilie au inceput sa
> ajunga si in Ro.
> >
> 
> 
> 


__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 

Raspunde prin e-mail lui