Title: Message

Izvor u MUP: Ako nije otkazao motor, odgovornost snosi SFOR

Izvor blizak istraziteljskom timu BiH, koji ispituje uzroke pada aviona makedonske vlade u cetvrtak iznad Stoca, izjavio je za agenciju Beta da “ukoliko se istragom dokaze da avionu nije otkazao motor, direktnu odgovornost za pad aviona snose kontrolori leta iz Mostara, odnosno francuski bataljon SFOR-a”. “U trenutku udara u brdo, avion je isao cak oko 650 metara nize od minimalne dozvoljene visine leta. Takodje, u trenutku pada, avion makedonske vlade nalazio se samo 15 km udaljen vazdusnom linijom od aerodroma u Mostaru, na koji je trebao da sleti. Taj potez bio je pod direktnom kontrolom navigacijskog tima SFOR-a”, tvrdi izvor iz MUP-a koji je zatrazio da ostane anoniman.

Ovaj izvor je dodao da su ovo ipak pretpostavke, a da ce analiza crne kutije koja je nadjena, biti najmejrodavnija za konacno objavljivanje istine o padu aviona. Prema obavijestenom izvoru, postavlja se i pitanje, “zasto SFOR, kao direktni kontrolor leta, nije tokom citavog dana i noci saopstio tacnu lokaciju pada aviona i zasto je potraga za nestalim avionom trajala cak 24 sata, ukoliko su na sistemu pracenja vidjeli gdje je avion tacno pao”.

Portparol SFOR-a Dejv Saliven ranije je saopstio da SFOR ne snosi krivicu za pad aviona makedonske vlade.

Makedonska stampa: Cudno ponasanje SFOR-a

Povodom avionske nesrece u kojoj je poginuo predsjednik Boris Trajkovskog, skopska stampa danas postavlja serija pitanja na racun “cudnog ponasanja snaga NATO” - cudno vodjenje vazduhoplova od strane SFOR-ovih francuskih kontrola, zabrana ukljucivanja u ekipe traganja civilnim i policijskim snaga BiH. Listovi pisu da su telegrami saucesca drzavnika zapadnih zemalja poceli da stizu u Skoplje prije zvanicnog saopstenja o potvrdi lociranja mjesta pada aviona, zastave na pola koplja su prije bile spustene ispred sjedista NATO u Briselu, nego u Makedoniji...

Bulatovic: Necu da svjedocim protiv Djukanovica

Nekadasnji predsjednik Crne Gore Momir Bulatovic potvrdio je “Vijestima” da je odbio ponudu italijanskih istraznih organa iz Barija da svjedoci u istrazi o svercu cigareta i prekogranicnom kriminalu. “Necu da svjedocim protiv Mila Djukanovica, nijesam ja kao Vuksan i ovi iz SNP-a. Uostalom, i Djukanovic je odbio da svjedoci protiv Slobodana Milosevica i ja cijenim taj njegov gest”, rekao je Bulatovic koji u drustvu “Sloboda” aktivno ucestvuje u pripremi odbrane Slobodana Milosevica u Hagu.

Bulatovic je podsjetio da je drzavni vrh za vrijeme medjunarodnih sankcija od 1992. do 1995. godine precutno prihvatio sverc kao nacin prezivaljavanja. On, medjutim, tvrdi da je nakon ukidanja sankcija trazio da se sa svercom prestane, ali da Djukanovic to nije prihvatio, te da je to bilo u osnovi sukoba zbog kojega je kasnije vladajuca Demokratska partija socijalista pocijepana.

Funkcioner SNP-a Vuksan Simonovic prije dvije godine bio je na celu parlamentarne komisije koja je ispitivala pisanje hrvatskog neDjeljnika “Nacional” o duvanskoj aferi. Kada je okoncana parlamentarna istraga, prije dvije godine, dokumentaciju sa nalazima te komisije Simonovic je odnio u Bari i predao oblasnom tuziocu Djuzepe Selziju, koji se vec godinama bavi istragom o prekogranicnom svercu cigareta i ucescem italijanske mafije i njihovih saradnika sa crnogorske strane u tom poslu. Prije tri godine u registar osumnjicenih osoba Selzi je upisao i ime aktuelnog crnogorskog premijera.


www.pcnen.cg.yu/

 

Одговори путем е-поште