Daca Novell e atent tot timpul la ce se intampla, poate sa fie de bine.  Daca
nu e atent, atunci e mancat, intradevar.  La fel cum jumuleala lui Red Hat de
catre Oracle este de kkt, tot asa si halirea lui Novell ar fi.  Ce e mai
trist este cum o gramada de looseri (si unii pe care nu-i stiam asa :-( ) zic
ca n-are nimic daca Oracle jumuleste pe Red Hat si pun pariu ca la aceeasi
gramada nu le-ar parea rau nici dupa SUSE.  Toti se dau pe cur ca avem
*buntu.  Daca Mark se trezeste intr-o dimineata cu p#$% pe alt crac al
pijamalei, il da dracului pe Ubutu si se apuca de alte nave spatiale.  Oricum
cel mai probabil este ca spera sa-l scoata pe taraba cand s-a copt (ie
Enterprise *buntu aduce bani).

Man, nu o lua chiar asa. Nu ma deranjeaza faptul ca trebuie sa facem
eu si cu sin si cu cmatei o minisedinta sa hotaram pe care dintre noi
l-ai taxat de looser:).
Eu unul am specificat foarte clar ca pozitia mea nu are nimic de-a
face faptul ca maninc o piine (recunosc, destul de alba) de la Oracle.
Oracle NU jumuleste pe RedHat. Daca Oracle isi propunea sa termine cu
RHAT, fii sigur ca termina cu ei de mult. RedHat a ajuns ce a ajuns si
datorita lui Oracle.
Daca Oracle nu lua in '98 hotarirea sa aiba versiuni suportate ale
produselor de varf pe nu mai aveam noi linux in mediul enterprise si
in datacenter asa cum speram ca este acum. Gandeste-te caRHAt si ORCL
au o istorie de 7 ani de colaborare in spate  (si cu Suse de fapt, dar
aia e mai recenta).
Priveste situatia in ansamblu, si prin prisma a ceea ce s-a intamplat
in ultimele 2 zile.  'Inamicii' lui Oracle sunt din zona in care ii
vin venituri: RDBMS (IBM & MS), aplicatii enterprise (SAP, cu restul
Oracle a cam facut curatenie, dar scoate capul MS ca aici sunt de fapt
banii, si MS se orienteaza spre segmentul entry-level and medium),
servere de aplicatii (si aici competitorii sunt IBM, Sun, Bea, si
RedHat - de cand a achizitionat JBoss). Agresiunea   lui Oracle nu e
foarte puternica spre Sun si IBM (la urma urmei produc SI fiare SI
softwarecare ruleaza cu succes soft Oracle).
Dar cu MS si SAP se schimba treaba. SAP zice ca are market-share mai
bun (aici treaba e mai incurcata, se iau in calcul diverse modele de
licentiere, de venituri si alte rahaturi despre care nu dau detalii
dar am informatii ca sa zic asa 'interne') iar MS cica are o solutie
cap-coada. Care solutie cap-coada a inceput sa fie un tel si pentru
Oracle.
Viziunea lui Larry (ca omul are si o viziune, chiar daca uneori nu
prea se indeplineste...vezi chestia cu NC de acum 10 ani..) e ca de
vreo cativa ani se cam intrevede un prag tehnologic la hardware, deci
nu trebuie sa ne bazam pe scalabilitatea tehnologica (cresterea
performantelor in timp), nici pe aia verticala (cutii cu jdemii de
procesoare..costurile sunt extrem de mari..desi si asta e o solutie,
personal am facut analize  pe servere cu peste 100 de procesoare, cu
memorie cat incape si tera de date...)..ci directia in care ar trebui
sa ne orientam e scalabilitatea orizontala, facuta cu 'comodity
hardware': clustere sau (in terminologia oracle), griduri. Plus
buzzwordul 'on-demand' (pe asta il folosesc cu succes si baietii de la
IBM).
Pentru aceasta Oracle avea nevoie de ceva flexibil , stabil,
scalabil,in care sa poata sa aduca modificarile necesare, si acel ceva
a fost/este Linux.
Personal cred ca obiectivul nu a fost o lovitura aplicata lui RedHat
(banii de suport din Linux sunt bani de seminte ptr Oracle, suportul
celorlate produse Oracle este mult mai scump), ci un semnal trimis
castre mediul corporate/enterprise.
Ca nu pica deloc bine chestia asta ptr Redhat ..recunosc, si poate fi
si o mica rafuilala legata de JBoss. Dar obiectivul Oracle este o
adoptare mai rapida a Linuxului in datacenter. Ca sa o spunem pe
sleau, nu cred ca intentia lui  Oracle a fost sa scada drastic
veniturile lui RedHat (desi semnalele cu binare la download/update la
100 de para pe an/suport la 40% fata de redhat si niveluri de suport
neoferite inca de redhat sunt extrem de clare si 'customer oriented',
ca sa zic asa..). Lui Oracle ii pasa in schimb de potentialii clienti
care nu o sa mai foloseasca SunOS si AIX si HP-UX si care o sa faca o
economie babana de bani la suport Unix si o sa aiba mai multi bani
pentrui hardware si pentru suport produse Oracle (pentru ca la urma
urmei suportul este mai scump decat licenta).
Aici e de fapt bataia pestelui, si toti vendorii de Unixuri pe
hardware proprietar (Sun, IBM, HP) stiu ca zilele fericite de
odinioara sunt numarate, si se orieteaza si ei catre 'comodity
hardware'. De ce credeti ca sun a inceput sa faca hardware x86, a
facut open source Solaris si se screme amu sa faca la fel cu Java? La
urma urmei tampitenia aia de reclama cu Michael Dell chevalier sans
peur et sans reproche are un simbure de adevar: tendinta e hardware
ieftin (x86_64) cu sistem de operare ieftin (linux) cu storage de cat
te tine buzunarul (de la discuri SATA si pina la EMC) si cu aplicatii
de cat te tine buzunarul ( de la open-source free si pina la
SAP/Oracle). Buzzwordul e TCO si melodia e 'redistribuirea costurilor
de suport in bugetul total de IT al intreprinderilor'. Jesus, asta e o
tema de lucrare de doctorat extrem de interesanta.
De aia ziceam, cheatia asta RedHat-ORacle n-o fi bine pentru RedHat
dar e bine pentru Linux si miscarea open-source, pentru ca mareste
gradul de 'penetrare' al Linuxului. Ca lui RHAT nu-i place acest gen
de penetrare - asta e, it's a free market after all.


Si BTW, patentele software suck monkey ass!  Dar pana una alta, in US sunt in
vigoare, si nu ai ce face pana cand nu se trezesc dobitocii aia si schimba
legislatia.  Dar pana atunci, te faci frate cu dracu'...   Faza asta cu
patentele imi place cel mai putin, din cauza patentelor in sine.


Sincer, cred ca mariajul asta contra-naturii MS-Novell e mult mai
periculos in sine decat chestia RHAT-ORCL. Mai ales din cauza batei
aratate de microsoft pe care scrie 'patente'. Toata treaba incepe sa
se divida: clientii RHAT n-au treaba, n=au decat sa dea banutul spre
ORCL si sunt acoperiti (heck, merita la o adica sa platesti si la RHAT
si la ORCL), de astia ai lui SuSe a promis Steve ca nu se leaga...mai
ramin ciudatii astia alde Asinux, Debian, Ubuntu, Mandravela, Gentoo,
Slakware si Bluewhite64 :). De aia ziceam ca miscarea logica ar fi un
parteneriat IBM - Ubuntu si prin extensie Debian care sa bage sub
'umbrela' patentelor IBM pe cei de la Ubuntu si Debian - si cred ca
n-ar fi excluse nici o miscare din partea lui Sun daca se simt
amenintati. Iar restul de 5% din distro...si ciudatii astia asociali
care se cheama 'comunitate'..astia nu conteaza, sa va intre bine in
cap. COMUNITATEA NU ADUCE BANI, DECI NU CONTEAZA. :).

Cam asta ar fi situatia.  Nu e nici roza, dar nici albastra. Cred ca
pe viitor cei cu vreun 'Linux' pierduit prin CV o sa gaseasca mai usor
de lucru decat aia cu MCP / MCSE. Si zic ca asta conteaza, la urma
urmei, pentru noi. 'Parerea mea'.

ender

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui