Salut,
Am pe cineva care vrea să folosească Linux ca desktop primar. Adică
să editeze documente şi să se dea pe net, şi în general să facă toate
lucrurile pe care le face un utilizator obişnuit. Genul de jocuri pe
care le joacă sunt de nivelul KDEGames, deci NU e mare durere că nu sunt
jocuri supărate pe Linux.
I-am pus Fedora Core 6. Sunt fan, dar îl folosesc altfel decît l-ar
folosi el (consolă, gcc). I-am arătat, şi după vreo 20 de minute de
jucat cu el a simţit o angoasă teribilă, un fel de 'ceva nu merge'.
Adică îmi spune politicos că e fain, dar parcă lucrurile sunt ciudate.
Există vreo distribuţie care să îl satisfacă? De exemplu fonturile să
fie bune (Fedora, cel puţin Fedora mea, are probleme cu fonturile în
browser, sunt parcă mai mici şi mai urîte). Să fie ceva mai prietenoasă
distribuţia asta, nu în sensul de instalări (le fac eu) ci de desktop.
Să se simtă bine omul în desktop-ul respectiv. Să meargă player-ul de
mp3 cînd dă click pe un mp3 (şi chiar dacă player-ul respectiv e Noatun,
să fie cu un skin cît de cît acceptabil şi să nu facă pe nebunul). Să
aibă integrat un player video (dă click pe un .avi, vede filmul). Un
client de BitTorrent, etc. :) The usual stuff. Nu mă interesează cît de
cutting edge este, vreau să fie foarte bine făcută integrarea.
Şi ah, să fie pe 64 de biţi.
Acum downloadez kubuntu (KDE pentru că GNOME i s-a părut 'greoi', dar
să zicem că şi asta se poate schimba), şi pe lista mea de aşteptare la
download este openSUSE 10.2 (care, apropos, a apărut zilele astea).
Încă o dată, nu vreau gimnastică gen 'X suge, Y rulează'. Chiar vreau
argumente pe bune, şi propuneri serioase. Eventual despre cum se
configurează cel mai bine un desktop.
Mulţumesc, şi sper că nu o să hrăniţi trolli.
Dorin
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug