Dorin Lazar wrote:
Salut,
Am pe cineva care vrea să folosească Linux ca desktop primar. Adică
să editeze documente şi să se dea pe net, şi în general să facă toate
lucrurile pe care le face un utilizator obişnuit. Genul de jocuri pe
care le joacă sunt de nivelul KDEGames, deci NU e mare durere că nu
sunt jocuri supărate pe Linux.
I-am pus Fedora Core 6. Sunt fan, dar îl folosesc altfel decît l-ar
folosi el (consolă, gcc). I-am arătat, şi după vreo 20 de minute de
jucat cu el a simţit o angoasă teribilă, un fel de 'ceva nu merge'.
Adică îmi spune politicos că e fain, dar parcă lucrurile sunt ciudate.
Există vreo distribuţie care să îl satisfacă? De exemplu fonturile
să fie bune (Fedora, cel puţin Fedora mea, are probleme cu fonturile
în browser, sunt parcă mai mici şi mai urîte). Să fie ceva mai
prietenoasă distribuţia asta, nu în sensul de instalări (le fac eu) ci
de desktop. Să se simtă bine omul în desktop-ul respectiv. Să meargă
player-ul de mp3 cînd dă click pe un mp3 (şi chiar dacă player-ul
respectiv e Noatun, să fie cu un skin cît de cît acceptabil şi să nu
facă pe nebunul). Să aibă integrat un player video (dă click pe un
.avi, vede filmul). Un client de BitTorrent, etc. :) The usual stuff.
Nu mă interesează cît de cutting edge este, vreau să fie foarte bine
făcută integrarea.
pt FC6 e MUSAI sa adaugi la repo extras si livna. eventual si freshrpms.
dupa aia abia poti instala diverse. tot ce e patent-related NU e inclus
in FC/FE si trebuie pus din alte repo
pt fonturi ai grija sa fie deja-vu instalate si activate
Şi ah, să fie pe 64 de biţi.
Acum downloadez kubuntu (KDE pentru că GNOME i s-a părut 'greoi',
dar să zicem că şi asta se poate schimba), şi pe lista mea de
aşteptare la download este openSUSE 10.2 (care, apropos, a apărut
zilele astea).
Încă o dată, nu vreau gimnastică gen 'X suge, Y rulează'. Chiar
vreau argumente pe bune, şi propuneri serioase. Eventual despre cum se
configurează cel mai bine un desktop.
incearca si mandriva. "se zice" ca e mai prietenoasa decit fc
--
Quote from the Boss: "Teamwork is a lot of people doing what I say."
(Marketing executive, Citrix Corporation)
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug