un consultant a sugerat companiei noastre o migrare de la Windows XP
catre Linux (voi pastra anonimitatea partilor implicate, pentru a
proteja vinovatii), pentru ca "Vista e varza" (citat). Astfel am decis
sa facem o evaluare al acestui mult laudat "Linux", sa vedem daca s-ar
potrivi. Momentan, avem 2 servere XP pentru mail/dns/www/access si 30
de statii de lucru, ce sunt folosite pentru data entry, mail, web
(office stuff). Deci nimic extraordinar pana acum.
Dupa cateva zile de documentare, am observat urmatoarele probleme:
* Linux Torvalds a furat mult din codul sursa ce apartine companiei
SCO, companie la care a lucrat un timp, astfel legalitatea sistemului
de operare este foarte chestionabila. Primul lucru care trebuie sa il
fac inainte de a considera macar "Linux", este sa imi consult
avocatul. Rau.
Da, din pacate situatia este destul de neclara in privinta asta. Din
fericire insa, in Romania legea este mult mai blanda decar in USA,
chiar domnul presedinte Traian Basescu laudand acum cateva zile
"piratii" care au invatat sa foloseasca calculatoarele cu soft
nelicentiat. Nu este ceva cu care ne laudam, dar suntem o tara mica si
fara resurse. Nu cred ca ar trebui sa va faceti griji pentru asta,
totusi nu ar fi rau sa evitati sa faceti excursii in SUA sau in vestul
Europei. Africa si Orientul Mijlociu ar trebui sa fie in regula.
* Cum pot angajatii nostri sa isi faca task-urile fara interfata
grafica? Expertii imi recomanda Vim, EMACS si Wordstar (asta nu era si
pe CP/M? este viu inca?). Exista programe care le-ar permite sa isi
citeasca mail-ul, sau sa browse-se un site in vreun fel de GUI si nu
mod text?
Pentru un cost suplimentar, se poate instala o interfata grafica.
Compania mea detine licente pentru doua tipuri de interfete grafice
(Gnome si KDE), putem sa va instalam o versiune trial (15 zile) daca
doriti, si va puteti alege una dintre ele.
* Linux-ul este foarte vulnerabil la atacurile hackerilor. Acestia
sparg servere pentru a rula roboti de IRC, si a "fluda" inamicii. Cum
ne putem proteja de asa ceva? Aceste probleme nu exista pe Windows.
Are Linux firewall?
Da. Din nefericire trebuie configurat fara interfata grafica, dar este
la fel de performant ca cel din Windows XP Professional.
* Performanta si securitatea sistemului de fisiere sunt foarte
importante. Acum cu NTFS suntem multumiti. Unul dintre server-ele
noastre contine si cateva sute de giga de documente arhivate. Cum am
putea avea incredere in Linux, cand sistemul lui de fisiere este scris
de un hacker care si-a taiat sotia in bucati (Hans Reiser)?
Asta este foarte simplu. Puteti folosi un sistem de fisiere care nu a
fost scris de dl. Reiser. Va recomand ext3, sau de ce nu, FAT32.
Performanta si stabilitatea acestui din urma sistem de fisiere a fost
dovedit de utilizarea in MS Windows.
* Utilizatorii si autorii Linux-ului au fost acuzati ca sunt comunisti
sau fanatici (RMS). Acum ca suntem in Uniunea Europeana, nu ar afecta
aceste idei imaginea companiei mele? Bill Gates este un filantrop
foarte generos si are o fundatie cu sotia sa, prin care doneaza
miliarde de dolari (si produse Microsoft) oamenilor neoviasi.
Nu este adevarat, Linux-istii nu sunt comunisti si nici fanatici.
Sigur, exista si elemente extreme, dar majoritatea dintre noi ne
consideram socialisti democrati populari de centru-dreapta.
Probabil ca vor mai fi lucruri care imi vor atrage atentia, dar pentru
moment as fi recunoscator sa imi raspunda cineva macar la cateva
dintre acestea. Un coleg care a avut putina experienta cu Linux-ul
mi-a recomandat sa ma adresez acestui forum.
Sigur, va vom raspunde cu placere.
Multumesc anticipat!
Cu placere.
--
Sebastian Antonescu
CTO, Companie Anonima
Ovidiu Constantin
Activist de rangul 3b
Partigul Unit al Linuxistilor Anonimi (P.U.L.A.)
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug