Da, din pacate situatia este destul de neclara in privinta asta. Din
fericire insa, in Romania legea este mult mai blanda decar in USA,
chiar domnul presedinte Traian Basescu laudand acum cateva zile
"piratii" care au invatat sa foloseasca calculatoarele cu soft
nelicentiat. Nu este ceva cu care ne laudam, dar suntem o tara mica si
fara resurse. Nu cred ca ar trebui sa va faceti griji pentru asta,
totusi nu ar fi rau sa evitati sa faceti excursii in SUA sau in vestul
Europei. Africa si Orientul Mijlociu ar trebui sa fie in regula.

Avem relatii de afaceri, cu firme din aceste zone, deci problema
ramane inca valabila. Nu vad ce relevanta au declaratiile domnului
Basescu in aceasta conversatie despre "Free" Software (fie el furat
sau nu). Este o totala alta mancare de peste.

Pentru un cost suplimentar, se poate instala o interfata grafica.
Compania mea detine licente pentru doua tipuri de interfete grafice
(Gnome si KDE), putem sa va instalam o versiune trial (15 zile) daca
doriti, si va puteti alege una dintre ele.

Sunt interesat de informatii mai detaliate in legatura cu aceste
interfete grafice. De unde procur aceste licente?

Da. Din nefericire trebuie configurat fara interfata grafica, dar este
la fel de performant ca cel din Windows XP Professional.

Pacat. Va trebui sa angajez un administrator full-time care sa poarte
de grija Linux-urilor?

Asta este foarte simplu. Puteti folosi un sistem de fisiere care nu a
fost scris de dl. Reiser. Va recomand ext3, sau de ce nu, FAT32.
Performanta si stabilitatea acestui din urma sistem de fisiere a fost
dovedit de utilizarea in MS Windows.

Care sunt costurile acestor sisteme de fisiere? Nu cred ca are rost sa
folosim FAT, intrucat incercam sa migram complet de la tehnologii
Windows.

Nu este adevarat, Linux-istii nu sunt comunisti si nici fanatici.
Sigur, exista si elemente extreme, dar majoritatea dintre noi ne
consideram socialisti democrati populari de centru-dreapta.

Acuzele inca raman. Spusele dvs nu constituie o dovada.

--
Sebastian Antonescu
CTO, Companie Anonima

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui