On 2/5/07, Sebastian Antonescu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
> Da, din pacate situatia este destul de neclara in privinta asta. Din
> fericire insa, in Romania legea este mult mai blanda decar in USA,
> chiar domnul presedinte Traian Basescu laudand acum cateva zile
> "piratii" care au invatat sa foloseasca calculatoarele cu soft
> nelicentiat. Nu este ceva cu care ne laudam, dar suntem o tara mica si
> fara resurse. Nu cred ca ar trebui sa va faceti griji pentru asta,
> totusi nu ar fi rau sa evitati sa faceti excursii in SUA sau in vestul
> Europei. Africa si Orientul Mijlociu ar trebui sa fie in regula.

Avem relatii de afaceri, cu firme din aceste zone, deci problema
ramane inca valabila.

Am inteles. O sa va trimit in cateva zile un prospect de prezentare de
la P.U.L.A. noastra (Partidul Unit al Linuxistilor Anonimi) cu cateva
sfaturi despre cum va puteti proteja de procese in privinta folosirii
Linux. Pe scurt, pot sa preiau eu (prin compania mea) orice
responsabilitate, dvs. veti fi doar utilizator al licentelor pe care
eu vi le voi vinde, cu un pret modic. Eu nu voi face nici o vizita in
USA, deci nu ma afecteaza.

> Pentru un cost suplimentar, se poate instala o interfata grafica.
> Compania mea detine licente pentru doua tipuri de interfete grafice
> (Gnome si KDE), putem sa va instalam o versiune trial (15 zile) daca
> doriti, si va puteti alege una dintre ele.

Sunt interesat de informatii mai detaliate in legatura cu aceste
interfete grafice. De unde procur aceste licente?

Asa cum am spus, va putem instala o versiune de incercare de 15 zile,
urmand ca dupa expirarea acesteia, daca sunteti multumit si doriti
programul, sa negociem (in functie de numarul de licente),
licentierea.

> Da. Din nefericire trebuie configurat fara interfata grafica, dar este
> la fel de performant ca cel din Windows XP Professional.

Pacat. Va trebui sa angajez un administrator full-time care sa poarte
de grija Linux-urilor?

Imi cer scuze, am grestit cand am raspuns, va rog cititi emailul
domnului Mircea Mitu.

> Asta este foarte simplu. Puteti folosi un sistem de fisiere care nu a
> fost scris de dl. Reiser. Va recomand ext3, sau de ce nu, FAT32.
> Performanta si stabilitatea acestui din urma sistem de fisiere a fost
> dovedit de utilizarea in MS Windows.

Care sunt costurile acestor sisteme de fisiere? Nu cred ca are rost sa
folosim FAT, intrucat incercam sa migram complet de la tehnologii
Windows.

Implementarea unui sistem de fisiere (de exemplu ext3) este gratuita
impreuna cu orice alta licenta de la compania mea. Separat, putem
negocia - estimativ ar fi 1000 Euro / ora, timp estimat de
implementare 25 minute / calculator, dar asta poate varia si daca
aveti foarte multe date poate urca pana la cateva ore. Mai bine
discutam cu datele in fata.

> Nu este adevarat, Linux-istii nu sunt comunisti si nici fanatici.
> Sigur, exista si elemente extreme, dar majoritatea dintre noi ne
> consideram socialisti democrati populari de centru-dreapta.

Acuzele inca raman. Spusele dvs nu constituie o dovada.

Daca vom colabora, sper sa va conving de contrariul.

Ovidiu Constantin
Activist de rangul 3b
Partidul Unit al Linuxistilor Anonimi (P.U.L.A.)

--
Sebastian Antonescu
CTO, Companie Anonima

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui