Foarte interesant, din punct de vedere logic e imbatabil: iti
recomandam sa treci de la A la B pentru ca C e varza. Halal
consultant!

Cerintele hardware Vista depasesc sistemele noastre. Nu suntem dispusi
sa upgradam 32 de PC-uri doar pentru a fi la curent cu ultimele
noutati din Redmond. Experienta oferita de XP este acceptabila. Dar va
trebui sa facem un upgrade o data si o data.

Ar fi bine sa precizati la ce va referiti prin 'acest' Linux. Nu de
alta, dar pe www.distrowatch.org sunt peste 100 de distributii, iar
daca mai luam in calcul si versiunile intram in vrie urgent. Pe de
alta parte eu sunt mai purist de felul meu, consider Linux doar
kernelul, deci poate n-ar strica sa specificati versiunea. Ca tot am
atins ceastiunea ar fi de preferat de amu incolo sa folositi sintagma
GNU/Linux (prietenii stiu de ce!).

Detailii...

Aaaa..big problem. Ultima oara cand am verificat nu exista un produs
XP server. Si daca era un XP nu se recomanda rularea unor servicii de
mail/dns/www pe el...parerea mea.

Am decis sa folosim aceeasi versiune pe toate sistemele pentru a usura
munca administratorului. Nu au fost probleme majore pana acum.

Sau macar verificati sursele. Nu cunosc nici un domn Linux Torvalds.
Pe de alta parte LINUS Torvalds e un inginer  ca multi de pe aceasta
lista, iar unii chiar au avut onoarea de al cunoaste (a fost in
Romania la ROSE). Sunt aproape sigur ca nu a fost niciodata salariatul
celor de la SCO. Legalitatea sistemului de operare este intr-adevar
foarte chestionabila, mai ales ca cei de la SCO se numeau pina mai acu
cativa ani Caldera (de fapt cei de la Caldera i-au cumparat pe cei de
la SCO, ce erau in rahat rau de tot). Si ca sa vezi, chiar ei faceau o
distributie de Linux destul de buna (gurile rele cred ca principalul
ei merit era jocul de Tetris ce mergea in paralel cu instalarea, dar
noi suntem oameni seriosi si nu ne legam de cacaturi din astea). Cu
alte cuvinte vinzi Linux, nu esti multumit de cota de piata si iesi la
drumul mare sa te iei de customeri si de vendori de Linux (de fapt
nici de vendori, de suporteri de Linux ca IBM nu avea o distributie
proprie). Dar ma rog, nu intram in detalii. Asteptam detalii cu
interes primavara asta cand se cam termina banii lui SCO de la
Microsoft si mai au si o mica datorie scadenta de vreo 26 de milioane
catre Novell pentru niste licente.

Din cate stiu eu, exact acesta este motivul pentru care sunt SCO
suparati. Domnul Linux Torvalds ofera sistemul lor de operare gratuit
(cu tot cu surse) astfel impiedicandu-i sa faca profit. Iarasi, rau.

Pot sa certific faptul ca Linux are interfata grafica de foarte multa
vreme. Eu personal am instalat Linux CU interfata grafica in 1994.
Intre timp s-au mai schimbat lucrurile, am auzit (dar e posibil sa fie
doar niste zvonuri malitioase) ca exista si interfete GUI 3D.

GUI 3D? Dorim ca angajatii nostri sa isi faca treaba pentru care sunt
platiti, nu sa joace jocuri 3D.

Sancta simplicitas! "Aceste probleme nu exista pe Windows!". Roboti de
irc gasesti PENTRU Windows. Linux ARE Firewall. Marea majoritate a
problemelor de securitate pe Internet (peste 90%) sunt datorate
gravelor deficiente de securitate ale TUTUROR sistemelor Windows: de
la Windows 98 la Windows 2003..si pina la Vista. Si ca sa nuantam un
pic contextul: asta o declar eu, care sunt Microsoft Certified
Professional din 1999, cu diploma semnata de Bil Gates.

Are firewall Linux. Foarte bine. Nu este nevoie sa aruncati cu noroi
in Windows -- daca ceea ce spuneti ar fi adevarat, nu l-ar folosi
toata lumea. Miliardele de dolari ale domnului Gates imi intaresc
acest argument.

Iar va prindem cu temele nefacute. In primul rand, sistemul de fisiere
'oficial' in Linux nu e ReiserFS, ci mai degraba ext2 sau varianta
jurnalizata -  ext3. In al doilea randpoate ar trebui sa precizam ca
in Linux se pot utiliza extrem de multe tipuri de sisteme de
fisiere(mail mult de o duzina, de fapt). Linux 'site' sa citeascas si
chiar sa scrie sistem de fisiere Windows (FAT, FAT32 si NTSF),
Netware, Amiga, MacOS, Solaris, IRIX si asa mai departe. Iar daca vrem
ceva performate notabile de la acel sistem de fisiere (gen jurnalizare
sau lucrul in clustere) observam ca in Linux avem destule optiuni iar
in Windows nici una.
In alta ordine de idei, nu s-a demonstrat ca Hans Reiser si-a omorat
sotia. Procesul e pe rol inca, deci pina una alta el e inca nevinovat.
Pe de alta parte domnia voastra sunteti vinovat (tot pina una alta) de
defaimare si calomnie. Asta pina se termina procesul lui Hans Reiser.

Ma intreb ce ilegalitati au comis ceilalti creatori ale acestor
sisteme de fisiere despre care vorbiti. Poate ar fi mai bine sa nu
stiu.

Uniunea Europeana recomanda utilizarea software-ului open-source
(inckusiv Linux):
http://ec.europa.eu/enterprise/ict/policy/doc/2006-11-20-flossimpact.pdf
Pe de alta parte Ununea Europeana a amendat compania Microsoft pentru
practicile neconcurentiale (inclusiv Microsoft Windows Vista nu
respecta legislatia comunitara)
http://www.revistapresei.ro/Noul-sistem-de-operare-al-Microsoft-nu-respecta-legislatia-UE-articol_64226.htm

Uniunea Europeana pare destul de socialista, deci nu ma surprind aceste lucruri.

In alta ordine de idei pentru fundatia lui Bil  si Melinda Gates va
rugam sa accesati site-ul:
http://www.gatesfoundation.org/default.htm
Mai sunt si late initiative tehnologice remarcabile legate de
activitatea open-source, de exemplu "One Laptop Per Child":
http://www.olpc.com

Din cate stiu (iar, corectati-ma daca gresesc) proiectul One Laptop
Per Child, ex $100 laptop, este un vis urat care costa in final mult
mai mult de $100 si nu prea va avea succes in tarile target-ate, unde
copiii au nevoie de mancare si medicamente, nu de computere.

Daca doriti o evaluare profesionala a sistemului dumneavoastra
informatic (inclusiv analiza confidentiala a situatiei licentierii
software-ului dvs. si recomandarea de alternative gratuite)  va stau
la dispozitie si ma puteti contacta pe adresa de mail personala.

Multumesc. Apreciez informatiile dvs. Daca ne vom hotara sa facem
migrarea, veti fi cu siguranta una dintre persoanele vizate pentru
consultanta.

--
Sebastian Antonescu
CTO, Companie Anonima

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui