On Wednesday 29 October 2008 14:13:27 Vali Dragnuta wrote: > asta cu schimbarea portului mi se pare un exemplu tipic de security by > stupidity, sau cum sa bagi capul in nisip ca strutul si sa crezi ca esti > safe.
Strut-nestrut, metoda este extrem de eficienta. De cand folosesc port nestandard la ssh nu am avut nici macar o "pipaiala". Chiar am indoieli ca cineva sta sa scaneze de la 1 la 65535 (ca dureaza o gramada de timp), dupa care sa stea sa se gandeasca ce fel de servicii am eu pe porturile posibil deschise. -- Serghei. _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
