2008/10/29 Giany <[EMAIL PROTECTED]>: >> asta cu schimbarea portului mi se pare un exemplu tipic de security by >> stupidity, sau cum sa bagi capul in nisip ca strutul si sa crezi ca esti >> safe. > > Asta cu instalatul a enspemii de aplicatii care mai de care mai bune > ca sa iti blocheze toti botii mi se pare la fel.."security by stupidity" cum > ii zici tu. Am schimbat portul si gata..(ca incearca cineva bruteforce pe > noul port e alta treaba si nu mai tine de boti pentru ca e vizat doar > serverul tau.) >
Daca antevorbitorii aveau un caz, tu n-ai. "Instalatul a enshpe mii de aplicatii" si "am schimbat portul si gata" e exact tehnica "decat sa fug, mai bine bag capul in nisip". Da, de anecdoticul strut vorbim. Daca e liniste in loguri nu inseamna ca cineva care stie UNDE sa dea nu poate sa faca ce ar fi facut si aia. Nemaivorbind ca "loguri multe" e o problema generica pe care trebuie sa fii in stare sa o rezolvi oricum altfel (a se citi logwatch, logcheck, splunk, samd). -- "Unix was written to play Spacewar and cheat at Scrabble, but Linux was created merely to prove that it booted." - a.s.r. quote _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
