2008/10/29 Giany <[EMAIL PROTECTED]>:
>> asta cu schimbarea portului mi se pare un exemplu tipic de security by
>> stupidity, sau cum sa bagi capul in nisip ca strutul si sa crezi ca esti
>> safe.
>
>        Asta cu instalatul a enspemii de aplicatii care mai de care mai bune 
> ca sa iti blocheze toti botii mi se pare la fel.."security by stupidity" cum 
> ii zici tu. Am schimbat portul si gata..(ca incearca cineva bruteforce pe 
> noul port e alta treaba si nu mai tine de boti pentru ca e vizat doar 
> serverul tau.)
>

Daca antevorbitorii aveau un caz, tu n-ai. "Instalatul a enshpe mii de
aplicatii" si "am schimbat portul si gata" e exact tehnica "decat sa
fug, mai bine bag capul in nisip". Da, de anecdoticul strut vorbim.

Daca e liniste in loguri nu inseamna ca cineva care stie UNDE sa dea
nu poate sa faca ce ar fi facut si aia. Nemaivorbind ca "loguri multe"
e o problema generica pe care trebuie sa fii in stare sa o rezolvi
oricum altfel (a se citi logwatch, logcheck, splunk, samd).

-- 
  "Unix was written to play Spacewar and cheat at Scrabble,
   but Linux was created merely to prove that it booted." - a.s.r. quote

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui