> Salutare > > Am si eu cateva intrebari despre portul paralel si in > plus programare sub linux. > Vreau sa comand niste circuite si sa primesc niste date > prin porturi paralele. La comandat e simplu, stiu pe > cineva care a facut si sa zicem ca dupa ce citesc niste > documentatie se rezolva. Intrebarile mele sunt: > 1. cate circuite se pot comanda cu un port paralel ? stiu > ca by default pot fi folositi fara nicio problema cei 8 > pini de date, dar mai pot fi folositi si altii pentru a > baga curent pe pinul respectiv ? > 2. cate porturi paralele ar putea suporta un calculator ? > ceva idei de preturi ? sau ce solutie as putea gasi de a > baga in mod programat curent prin niste fire, altfel > decat paralel ? > 3. pentru partea de incoming, pe cati pini as putea primi > date ? iarasi la fel ma intereseaza probabil mai mult de > 8 intrari, deci ori mai multe intrari paralele ori mai > multi pini de intrare pe fiecare port
Eu m-am folosit, ca punct de plecare pentru o aplicatie, de asta: http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/page6.htm Vezi ca unii pini sunt negati. In rest e simplu, scrii si citesti in/din port. Exista diverse interfete I/O cu relee, sau SSR, care se conecteaza pe un bus RS485, adresabile, cu imunitate la zgomot, cu intrari izolate, etc. Sunt scumpe (adica undeva la 100 Euro + TVA un modul cu 4IN/4OUT - de exemplu). Daca nu ai nimic pretentios, aia cu LPT e cea mai buna varianta. De asemenea, daca frecventa de comutare a circuitelor e mare, releul nu te mai ajuta, solutia fiind SSR. Nu stiu cite porturi LPT se pot instala, eu am pus inca o placa - 1 LPT pe PCI + cel de pe placa de baza (gasesti adaptoare la www.elfast.ro) Toate cele bune, MihaiR _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
