Alex 'CAVE' Cernat wrote:
Atunci un microcontroller cu suficienti pini nu te ajuta mai
mult? Il conectezi pe serial, stabilesti un mic protocol
pentru comanda porturilor si gata. In felul asta iti poti
face o aplicatie pe PC care transmite comenzile conform cu
ceea ce-ti doresti tu sau chiar un device stand-alone, in
cazul in care complexitatea aplicatiei nu este foarte mare.
Si cu LPT si cu microcontroller va trebui sa ai niste
circuite de intrare si de iesire, cu separare galvanica, de
preferinta. Aceste circuite sunt identice, dar
microcontroller-ul te va costa mult mai putin decit o placa
PCI cu LPT. In plus, folosind niste drivere potrivite, poti
sa te indepartezi semnificativ de PC cu modulul respectiv,
in timp ce cu portul paralel ramai la cativa metri.
Nu-mi dau seama de natura aplicatiei...
Uite la microcontrollere nu ma gandisem, ca n-am lucrat niciodata cu
ele, la paralel macar am mai vazut. Ar fi foarte interesant de gasit
niste microctl cu vreo 10 pini sau poate chiar mai multi, sa vedem cum
se misca. O sa fie destul de distractiv de programat asa ceva, dar
nefiind chestii prea complexe cred ca mai imi aduc aminte de
asamblarea facuta prin facultate.
Separarea galvanica e simpla, ca de fapt ce iese din
lpt/microcontroller se duce la niste relee sau optocuploare, in care
pot sa folosesc tensiuni mult mai mari decat 5V parca la LPT.
daca te tenteaza am o placa care daca nu ma insel are 144 de intrari /
iesiri digitale, numai ca e ISA.
e "de fabrica", era top quality acum vreo 12 ani. pot sa ma uit sa iti
zic exact modelul cind ajung acasa
--
'Government is like a baby: An alimentary canal with a big
appetite at one end and no sense of responsibility at the other.'
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug