Atunci un microcontroller cu suficienti pini nu te ajuta mai
mult? Il conectezi pe serial, stabilesti un mic protocol
pentru comanda porturilor si gata. In felul asta iti poti
face o aplicatie pe PC care transmite comenzile conform cu
ceea ce-ti doresti tu sau chiar un device stand-alone, in
cazul in care complexitatea aplicatiei nu este foarte mare.
Si cu LPT si cu microcontroller va trebui sa ai niste
circuite de intrare si de iesire, cu separare galvanica, de
preferinta. Aceste circuite sunt identice, dar
microcontroller-ul te va costa mult mai putin decit o placa
PCI cu LPT. In plus, folosind niste drivere potrivite, poti
sa te indepartezi semnificativ de PC cu modulul respectiv,
in timp ce cu portul paralel ramai la cativa metri.
Nu-mi dau seama de natura aplicatiei...
Uite la microcontrollere nu ma gandisem, ca n-am lucrat niciodata cu ele, la paralel macar am mai vazut. Ar fi foarte interesant de gasit niste microctl cu vreo 10 pini sau poate chiar mai multi, sa vedem cum se misca. O sa fie destul de distractiv de programat asa ceva, dar nefiind chestii prea complexe cred ca mai imi aduc aminte de asamblarea facuta prin facultate. Separarea galvanica e simpla, ca de fapt ce iese din lpt/microcontroller se duce la niste relee sau optocuploare, in care pot sa folosesc tensiuni mult mai mari decat 5V parca la LPT. Cu microcontrollere-le as putea sa rezolv si problema citirii unor stari ? De fapt care e ideea, prin niste relee/contacte reed primesc niste impulsuri (ma intereseaza strict trecerea de la 0 la 1 - adica exact cand se inchide circuitul), si in momentul respectiv sa pot informa prin serial programul ce ruleaza sa execute un trigger programat inainte (in final va trimite in functie de un algoritm o comanda de deschidere a unor relee prin mijlocirea LPT sau microcontroller).

Alex


_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui