> Uite la microcontrollere nu ma gandisem, ca n-am lucrat > niciodata cu ele, la paralel macar am mai vazut. Ar fi > foarte interesant de gasit niste microctl cu vreo 10 pini > sau poate chiar mai multi, sa vedem cum se misca. O sa > fie destul de distractiv de programat asa ceva, dar > nefiind chestii prea complexe cred ca mai imi aduc aminte > de asamblarea facuta prin facultate. Separarea galvanica > e simpla, ca de fapt ce iese din lpt/microcontroller se > duce la niste relee sau optocuploare, in care pot sa > folosesc tensiuni mult mai mari decat 5V parca la LPT. Cu > microcontrollere-le as putea sa rezolv si problema > citirii unor stari ? De fapt care e ideea, prin niste > relee/contacte reed primesc niste impulsuri (ma > intereseaza strict trecerea de la 0 la 1 - adica exact > cand se inchide circuitul), si in momentul respectiv sa > pot informa prin serial programul ce ruleaza sa execute > un trigger programat inainte (in final va trimite in > functie de un algoritm o comanda de deschidere a unor > relee prin mijlocirea LPT sau microcontroller).
Asa ceva, de ex: http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en026561 E citiva euro, memorie girla, USART, timere, etc. Pini destui I/O. Gasesti si compilatoare pentru limbaje mai friendly :) Teoretic, poti sa rezolvi totul doar din microcontroller. Daca vrei ceva cu HMI, iti stabilesti cite intrari, cite iesiri si conectezi uC pe serial la PC urmind sa faci poll sau sa astepti sa comunice cind se schimba starea unui pin, sa iei decizia si sa trimiti comanda inapoi catre el. Aplicatia pentru uC ar trebui doar sa trimita pe serial modificarile in starea intrarilor si sa poata sa accepte niste comenzi simple(de ex. $A1-1<CRC> ca sa puna pinul 1 al portului A pe 1 - ma rog e doar o idee). Apoi, poti sa stabilesti si o strategie in legatura cu ce se intimpla in cazul in care se pierde comunicatia (aduci sistemul la un safe state) sau la revenirea alimentarii, poti sa ai in spate o baza de date pentru log-uri... In fine, simt ca incep sa bat cimpiile :)) In rest, rabdare si timp sa ai :) Toate cele bune, MihaiR _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
