2009/5/14 Alex 'CAVE' Cernat <[email protected]>:
>
>> Atunci un microcontroller cu suficienti pini nu te ajuta mai
>> mult? Il conectezi pe serial, stabilesti un mic protocol
>> pentru comanda porturilor si gata. In felul asta iti poti
>> face o aplicatie pe PC care transmite comenzile conform cu
>> ceea ce-ti doresti tu sau chiar un device stand-alone, in
>> cazul in care complexitatea aplicatiei nu este foarte mare.
>> Si cu LPT si cu microcontroller va trebui sa ai niste
>> circuite de intrare si de iesire, cu separare galvanica, de
>> preferinta. Aceste circuite sunt identice, dar
>> microcontroller-ul te va costa mult mai putin decit o placa
>> PCI cu LPT. In plus, folosind niste drivere potrivite, poti
>> sa te indepartezi semnificativ de PC cu modulul respectiv,
>> in timp ce cu portul paralel ramai la cativa metri.
>> Nu-mi dau seama de natura aplicatiei...
>>
>
> Uite la microcontrollere nu ma gandisem, ca n-am lucrat niciodata cu ele, la
> paralel macar am mai vazut. Ar fi foarte interesant de gasit niste microctl
> cu vreo 10 pini sau poate chiar mai multi, sa vedem cum se misca. O sa fie
> destul de distractiv de programat asa ceva, dar nefiind chestii prea
> complexe cred ca mai imi aduc aminte de asamblarea facuta prin facultate.
> Separarea galvanica e simpla, ca de fapt ce iese din lpt/microcontroller se
> duce la niste relee sau optocuploare, in care pot sa folosesc tensiuni mult
> mai mari decat 5V parca la LPT.
> Cu microcontrollere-le as putea sa rezolv si problema citirii unor stari ?
> De fapt care e ideea, prin niste relee/contacte reed primesc niste impulsuri
> (ma intereseaza strict trecerea de la 0 la 1 - adica exact cand se inchide
> circuitul), si in momentul respectiv sa pot informa prin serial programul ce
> ruleaza sa execute un trigger programat inainte (in final va trimite in
> functie de un algoritm o comanda de deschidere a unor relee prin mijlocirea
> LPT sau microcontroller).
>
> Alex
>
>

Poti fara probleme cu un microcontroler. PIC ieftine sunt si cu 40 de
pini deci nu cred
ca trebuie sa iti faci probleme. De exemplu un 16F877 e 20 si ceva de
lei la Vitacom
care nu sunt chiar cei mai ieftini. Stie si rs232 (normal cu circuite
suplimentare pt.
conversie de nivele) si intrari si iesiri digitale si chiar intrari
analogice, interfata lcd si
o gramada de alte functii. Cel mai bine iti faci un inventar de
intrari, iesiri si cauti prin datasheets care e modelul care te
avantajeaza si ca pret si ca functii. De programat
gasesti pe site la microchip mplab si hitech c compiler (free pentru multe
microcontrolere) deci nu e cazul nici de asamblare. Mai trebuie desigur si un
programator pentru pic dar se gasesc scheme pe internet destul de
simple. Cine se
gandeste la microcontrolere ar trebui sa arunce o privire la
mikroe.com - sunt mai
ieftine ca de la microchip si calitatea este excelenta. Eu am un
easypic5 de la ei si
sunt super multumit.

Silviu




-- 
Silviu VULCAN

- What happened to Palm? What can the company do to effectively
compete in the mobile market, and turn its fortunes around?"
- Not a thing. Stick a fork in them, they're done.

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui