Sa va traiasca. Si eu am tot doi; inteleg ca mai mari decat ai dvs.
Marturisesc ca, dupa ce eu insumi am fost indoctrinat o buna parte din cei
17 ani de scoala cu socialism stiintific, operele toarshului si-altele
asemenea (nemaivorbind de ce-atarna pe peretii scolilor), am privit
eventualul pericol al infestarii copiilor mei cu crestinism cu multa
intelegere, ba chiar cu simpatie.
Ei, dar sa vezi mai apoi minune -- copiii mei au trecut prin scoala (mai
exact prin acea parte a ei in care se fac ore de religie) fara nici o urma
de indoctrinare. De fapt, am fost mai degraba dezamagit de cat de putin au
invatat; probabil am si eu partea mea de vina aici.
Asa incat, domnule Hatos, pastrati-va fiorii si batzul nu numai pentru CAND
se va intampla povestea cu indoctrinarea, ci si pentru DACA se va
intampla... Si mai ganditi-va si daca nu cumva exista si alte modalitati de
a indoctrina oamenii, poate mai subtile decat o cruce pe perete...
De altfel, din toate discutiile starnite de aceasta initiativa a d-lui Moise
sau/si a organizatiei pe care o reprezinta, de pe toate forumurile lipseste
tocmai elementul care, dupa mine, este esential -- opiniile celor in cauza,
ale copiilor. O scapare destul de bizara, mai ales ca inteleg ca dl. Moise
este profesor. Straniu cum a avut atata inventivitate si energie sa impinga
lucrurile atat de departe in razboiul cu niste simboluri, dar a ramas brusc
fara minima inspiratie de-a face macar o mica ancheta printre elevii
d-sale...
Asa incat m-am gandit sa suplinesc eu in marunta masura aceasta regretabila
omisiune -- tocmai ce vorbii cu plozii mei.
Fiul meu (17 ani, cls. a XI-a) s-a uitat intai la mine ca la un lunatec; la
inceput nici n-a inteles ce vreau sa spun -- mai exact mi-a spus ca da, e
intr-adevar ceva in neregula cu icoana din clasa lor, anume ca nu e pusa pe
peretele dinspre rasarit...
Apoi, cand i-am explicat mai detaliat despre ce-i vorba, si-a pierdut orice
bruma de interes. Mi-a spus ca o astfel de problema i se pare o prostie, ca
nu i-a trecut niciodata prin cap ca s-ar putea simti cineva ofensat, necum
traumatizat de-asa ceva, si ca in orice caz n-a auzit niciodata pe vreunul
din colegii lui sa se planga sau sa comenteze in vreun fel prezenta
simbolurilor crestine in clasa.
Pentru ca am insistat ("da, n-ati bagat de seama si nu v-a deranjat pentru
ca sunteti crestini -- dar daca erati musulmani?"), mi-a facut in cele din
urma o concesie plictisita. Una care imi pare de mai mult bun simt (OK, nu
pot fi obiectiv, e copilul meu...) decat textele apocaliptice pe care le-am
citit in ultimele luni pe tema asta -- "n-au decat sa-ntrebe [profesorii,
scoala] cine ce religie are si sa puna si simbolurile respective."
Fiica-mea (19 ani, studenta anul I), dupa ce i-a trecut rasul ("Doamne, dar
oamenii astia n-au nimic mai bun de facut???"), a confirmat totala lipsa de
interes privind problema (adica problema presupuselor traume psihice,
indoctrinari religioase in scoala etc.) printre fostii ei colegi de liceu.
Mi-a spus ca nici colegii ei evrei, nici cei care faceau parada cu ateismul
lor n-au gasit de cuviinta vreodata sa se planga de icoanele din clase si cu
atat mai putin sa le ia in batjocura.
Mai departe insa, cand am determinat-o sa se gandeasca mai atent, a fost
mult mai putin ingaduitoare decat fiul meu. Hmmm, mai intoleranta :-)
In primul rand, mi-a spus ca prefera simbolurile crestine nu numai pozelor
puternicilor vremii (consecinta povestilor noastre despre omniprezentul
tablou al lui Ceausescu), dar chiar si drapelului national, "pentru ca imi
dau sentimentul apartenentei la o comunitate mult mai larga."
Intr-al doilea rand, a fost destul de ferma in ceea ce priveste presupusa
oprimare a minoritatilor religioase de simbolurile religiei majoritare.
"Daca as trai intr-o tara musulmana, nu m-as simti ofensata sa vad semilune
si moschei peste tot; mi s-ar parea firesc. When in Rome, do as Romans do.
In plus, religia e ceva personal; crezi, si a ta va fi imparatia cerurilor.
Daca esti credincios, conteaza prea putin ce e in afara, ce e pus pe
perete. Iar daca nu esti credincios, atunci oricum n-are de ce sa-ti pese."
Bun. Copiii mei nu sunt crestini ferventi, dar sunt totusi crestini si, ca
apartinatori religiei majoritare, e posibil sa vada lucrurile deformat. As
fi foarte curios sa aflu si opinia sincera a fiului d-nei Moscovici in
aceasta problema. Mai ales date fiind parerile foarte ferme ale doamnei, as
fi surprins sa nu fi dezbatut chestiunea cu fiul.
Cam asta-i. Sa nu-mi spuneti ca opiniile copiilor sunt irelevante, ca n-au
maturitate si discernamant etc. Daca au cunostinte atat de vaste despre
religii si atata discernamant incat sa poata fi traumatizati de simbolurile
altor religii, atunci in mod cert au si maturitatea si discernamantul
necesare ca sa poata avea opinii relevante si care sa mai fie si ascultate.
Dar astea-s basme. In realitate, cred ca suntem cu totii constienti ca aici
nu-i vorba de copii, indoctrinare, traumatisme psihice, libertate de gandire
si-altele. E vorba de unii adulti si de agendele lor. Iar in cazul de fata
e vorba de un atac asupra crestinismului in general si-a celui ortodox in
special. Nu sunt deloc convins ca toti semnatarii acelei scrisori s-au
gandit serios la ce semneaza.
Nu-i inteleg motivatia, dar mi se pare o josnicie sa te servesti de copii ca
scut, ca pretext pentru un astfel de atac. Daca domnului profesor Moise
i-ar pasa de bunastarea copiilor pe cat pretinde, ar gasi in scoli multe
alte cauze nobile pentru care si-ar putea cheltui energia mai cu folos, de
la calitatea mediocra a educatiei, la violenta, droguri, subcultura,
delincventa si cate altele.
On 11/16/06, Adrian Hatos <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Am doi copii. Ma apuca fiorii si batzul cand ma gandesc ca in scoala,
fara sa ma intrebe nimeni, pe banii mei, vor fi indoctrinati intr-un fel sau
altul. Cand un lucru din asta se intampla, iar eu sunt constient, se cheama
oprimare, nesimtita, oligofrena, pe fata.
Restul, traditii, identitati, orgolii, ma lasa rece.
Recent Activity
- 24
New
Members<http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/members;_ylc=X3oDMTJmcDQ1MTNwBF9TAzk3MzU5NzE0BGdycElkAzE0MDUyMzgEZ3Jwc3BJZAMxNzA1MjM5NjMzBHNlYwN2dGwEc2xrA3ZtYnJzBHN0aW1lAzExNjM2Nzk5NTc->
- 1
New
Links<http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/links;_ylc=X3oDMTJnMnE2bmQ4BF9TAzk3MzU5NzE0BGdycElkAzE0MDUyMzgEZ3Jwc3BJZAMxNzA1MjM5NjMzBHNlYwN2dGwEc2xrA3ZsaW5rcwRzdGltZQMxMTYzNjc5OTU3>
Visit Your Group
<http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list;_ylc=X3oDMTJldXY0MGYxBF9TAzk3MzU5NzE0BGdycElkAzE0MDUyMzgEZ3Jwc3BJZAMxNzA1MjM5NjMzBHNlYwN2dGwEc2xrA3ZnaHAEc3RpbWUDMTE2MzY3OTk1Nw-->
SPONSORED LINKS
- Nh lake region real
estate<http://groups.yahoo.com/gads;_ylc=X3oDMTJjY2JudHFlBF9TAzk3MzU5NzE0BF9wAzEEZ3JwSWQDMTQwNTIzOARncnBzcElkAzE3MDUyMzk2MzMEc2VjA3NsbW9kBHN0aW1lAzExNjM2Nzk5NTk-?t=ms&k=Nh+lake+region+real+estate&w1=Nh+lake+region+real+estate&w2=New+hampshire+lake+region+real+estate&c=2&s=75&g=2&.sig=HcA2Gka9ver96eXrT3Jqlg>
- New hampshire lake region real
estate<http://groups.yahoo.com/gads;_ylc=X3oDMTJjb2g5NXJ2BF9TAzk3MzU5NzE0BF9wAzIEZ3JwSWQDMTQwNTIzOARncnBzcElkAzE3MDUyMzk2MzMEc2VjA3NsbW9kBHN0aW1lAzExNjM2Nzk5NTk-?t=ms&k=New+hampshire+lake+region+real+estate&w1=Nh+lake+region+real+estate&w2=New+hampshire+lake+region+real+estate&c=2&s=75&g=2&.sig=VzceW82Yh9iNe-OnKKJhSA>
Yahoo! Avatars
Express
Yourself<http://us.ard.yahoo.com/SIG=12h36ft9u/M=493064.8985652.9760652.8674578/D=groups/S=1705239633:NC/Y=YAHOO/EXP=1163687157/A=3848514/R=0/SIG=10qidb854/*http://avatars.yahoo.com>
Show your style &
mood in Messenger.
Yahoo! Mail
Drag &
drop<http://us.ard.yahoo.com/SIG=12hnimvt0/M=493064.8985657.9760727.8674578/D=groups/S=1705239633:NC/Y=YAHOO/EXP=1163687157/A=3848571/R=0/SIG=12jar7gl1/*http://us.rd.yahoo.com/evt=42412/*http://advision.webevents.yahoo.com/handraisers>
With the all-new
Yahoo! Mail Beta
Y! Messenger
Instant
hello<http://us.ard.yahoo.com/SIG=12hiip8tb/M=493064.8985659.9760753.8674578/D=groups/S=1705239633:NC/Y=YAHOO/EXP=1163687157/A=3848582/R=0/SIG=11umg3fun/*http://us.rd.yahoo.com/evt=42403/*http://messenger.yahoo.com>
Chat over IM with
group members.
.