Gasiti comentarii pro si contra, si aici:

http://www.didactic.ro/index.php?cid=stiri&what=afiseaza&nid=3494&type=0

Emil Onea

On Fri, 17 Nov 2006, Centrul de Resurse ONG "Alpha" (Andreia M.) wrote:

> De la iluministi pana prin secolul XX a fost o lunga batalie de secularizare, 
> laicizare a institutiilor statului de sub influenta institutiei bisericii 
> (insusi faptul ca in majoritatea statelor europene se alege un presedinte cu 
> mandat limitat si nu se asista la incoronarea "alesului lui Dumnezeu" este un 
> rezultat al acestei batalii). Nu vorbesc aici nici de credinta, nici de 
> crestinism, de oricare ar fi el, nici macar nu vorbesc de educatie, aici 
> vorbesc de un principiu de baza al unui stat modern (asa cum e, de exemplu, 
> principiul separarii puterilor in stat). 
> 
> Da, sunt perfect de acord cu dvs. copii trebuie sa beneficieze de educatie 
> religioasa, religia pe care o au trebuie sa le fie familiara, religia face 
> parte din educatia lor (nu este ceva separat), dar nu vad asta ca pe un drept 
> sau o obligatie a statului. O vad mai degraba ca pe o obligatie a parintilor 
> copiilor si de asemenea cred ca parintii au dreptul sa decida pana la un 
> punct care e forma in care copilul beneficiaza de educatie religioasa. Si 
> cunoasteti cu siguranta ca pe langa discursul religios, nu de putine ori 
> chiar institutia bisericii cade "in pacatul" constructiei ideologice in 
> cadrul religiei in cauza. Si cu cat discursul religios se formalizeaza mai 
> mult, cu atat este mai ideologizat.
> 
> Or in momentul in care institutia scolii se erijeaza in educator in ale 
> religiei se incurca mai multe lucruri: 1. incalca principiul enuntat mai 
> sus... in care institutia scolii este definita ca o institutie laica, 2. 
> incalca dreptul parintelui de a da acea forma de educatie religioasa 
> copilului pe care el o doreste (daca o doreste, inclusiv asta este o 
> optiune), 3. ca sa nu mai vorbesc de pericolul formalizarii acelei experiente 
> personale care este trairea religioasa (cu consecinte deja mai sus pomenite); 
> iar scoala romaneasca este maestra in formalizari, asta o stiu din proprie 
> experienta.
> 
> Si o ultima consideratie. Din pacate nu mai sunt la varsta in care sa se puna 
> pe seama tineretii mele anumite afirmatii, poate doar pe seama unei gandirii 
> simpliste si necultivate indeajuns:))
> 
> Andreia Moraru
> Tg.Mures
> 
> 
> 
>   ----- Original Message ----- 
>   From: Ovidiu Ionescu 
>   To: [email protected] 
>   Sent: Friday, November 17, 2006 10:45 AM
>   Subject: Re: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza
> 
> 
> 
>   Stimata Andreia,
> 
>         In calitate de coautor al paragrafului 1,al articolului 9 din Legea 
> invatamantului cred ca tineretea dvs explica acest mod de gandire si e firesc.
> 
>         Pentru ce se pregatesc copii in ziua de azi ?Care este scopul 
> fundamental al invatamantului??Daca puteti raspunde la aceste doua 
> intrebari,corespunzator veti intelege mai bine dece se foloseste crucea ca 
> fiind printe primele simboluri religioase ,in scoli.Daca aveti indoieli va 
> pot raspunde pe privat.Cu stima, Ionescu Ovidiu
> 
> 
>   . 
>    

-- 
____________________________
Emil Onea, fax: 0237 232194
YMessenger ID: emilddd
MSNMessenger ID: emil1a
www.didactic.ro, World Summit Award RO nominated
www.olimpiade.ro, World Summit Award RO WINNER




-- 
Acest mesaj a fost verificat impotriva virusilor de catre BitDefender pentru 
servere de mail Linux.
Pentru informatii suplimentare, vizitati http://www.bitdefender.ro/


Raspunde prin e-mail lui