Gasiti comentarii pro si contra, si aici: http://www.didactic.ro/index.php?cid=stiri&what=afiseaza&nid=3494&type=0
Emil Onea On Fri, 17 Nov 2006, Centrul de Resurse ONG "Alpha" (Andreia M.) wrote: > De la iluministi pana prin secolul XX a fost o lunga batalie de secularizare, > laicizare a institutiilor statului de sub influenta institutiei bisericii > (insusi faptul ca in majoritatea statelor europene se alege un presedinte cu > mandat limitat si nu se asista la incoronarea "alesului lui Dumnezeu" este un > rezultat al acestei batalii). Nu vorbesc aici nici de credinta, nici de > crestinism, de oricare ar fi el, nici macar nu vorbesc de educatie, aici > vorbesc de un principiu de baza al unui stat modern (asa cum e, de exemplu, > principiul separarii puterilor in stat). > > Da, sunt perfect de acord cu dvs. copii trebuie sa beneficieze de educatie > religioasa, religia pe care o au trebuie sa le fie familiara, religia face > parte din educatia lor (nu este ceva separat), dar nu vad asta ca pe un drept > sau o obligatie a statului. O vad mai degraba ca pe o obligatie a parintilor > copiilor si de asemenea cred ca parintii au dreptul sa decida pana la un > punct care e forma in care copilul beneficiaza de educatie religioasa. Si > cunoasteti cu siguranta ca pe langa discursul religios, nu de putine ori > chiar institutia bisericii cade "in pacatul" constructiei ideologice in > cadrul religiei in cauza. Si cu cat discursul religios se formalizeaza mai > mult, cu atat este mai ideologizat. > > Or in momentul in care institutia scolii se erijeaza in educator in ale > religiei se incurca mai multe lucruri: 1. incalca principiul enuntat mai > sus... in care institutia scolii este definita ca o institutie laica, 2. > incalca dreptul parintelui de a da acea forma de educatie religioasa > copilului pe care el o doreste (daca o doreste, inclusiv asta este o > optiune), 3. ca sa nu mai vorbesc de pericolul formalizarii acelei experiente > personale care este trairea religioasa (cu consecinte deja mai sus pomenite); > iar scoala romaneasca este maestra in formalizari, asta o stiu din proprie > experienta. > > Si o ultima consideratie. Din pacate nu mai sunt la varsta in care sa se puna > pe seama tineretii mele anumite afirmatii, poate doar pe seama unei gandirii > simpliste si necultivate indeajuns:)) > > Andreia Moraru > Tg.Mures > > > > ----- Original Message ----- > From: Ovidiu Ionescu > To: [email protected] > Sent: Friday, November 17, 2006 10:45 AM > Subject: Re: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza > > > > Stimata Andreia, > > In calitate de coautor al paragrafului 1,al articolului 9 din Legea > invatamantului cred ca tineretea dvs explica acest mod de gandire si e firesc. > > Pentru ce se pregatesc copii in ziua de azi ?Care este scopul > fundamental al invatamantului??Daca puteti raspunde la aceste doua > intrebari,corespunzator veti intelege mai bine dece se foloseste crucea ca > fiind printe primele simboluri religioase ,in scoli.Daca aveti indoieli va > pot raspunde pe privat.Cu stima, Ionescu Ovidiu > > > . > -- ____________________________ Emil Onea, fax: 0237 232194 YMessenger ID: emilddd MSNMessenger ID: emil1a www.didactic.ro, World Summit Award RO nominated www.olimpiade.ro, World Summit Award RO WINNER -- Acest mesaj a fost verificat impotriva virusilor de catre BitDefender pentru servere de mail Linux. Pentru informatii suplimentare, vizitati http://www.bitdefender.ro/

