De la iluministi pana prin secolul XX a fost o lunga batalie de secularizare, 
laicizare a institutiilor statului de sub influenta institutiei bisericii 
(insusi faptul ca in majoritatea statelor europene se alege un presedinte cu 
mandat limitat si nu se asista la incoronarea "alesului lui Dumnezeu" este un 
rezultat al acestei batalii). Nu vorbesc aici nici de credinta, nici de 
crestinism, de oricare ar fi el, nici macar nu vorbesc de educatie, aici 
vorbesc de un principiu de baza al unui stat modern (asa cum e, de exemplu, 
principiul separarii puterilor in stat). 

Da, sunt perfect de acord cu dvs. copii trebuie sa beneficieze de educatie 
religioasa, religia pe care o au trebuie sa le fie familiara, religia face 
parte din educatia lor (nu este ceva separat), dar nu vad asta ca pe un drept 
sau o obligatie a statului. O vad mai degraba ca pe o obligatie a parintilor 
copiilor si de asemenea cred ca parintii au dreptul sa decida pana la un punct 
care e forma in care copilul beneficiaza de educatie religioasa. Si cunoasteti 
cu siguranta ca pe langa discursul religios, nu de putine ori chiar institutia 
bisericii cade "in pacatul" constructiei ideologice in cadrul religiei in 
cauza. Si cu cat discursul religios se formalizeaza mai mult, cu atat este mai 
ideologizat.

Or in momentul in care institutia scolii se erijeaza in educator in ale 
religiei se incurca mai multe lucruri: 1. incalca principiul enuntat mai sus... 
in care institutia scolii este definita ca o institutie laica, 2. incalca 
dreptul parintelui de a da acea forma de educatie religioasa copilului pe care 
el o doreste (daca o doreste, inclusiv asta este o optiune), 3. ca sa nu mai 
vorbesc de pericolul formalizarii acelei experiente personale care este trairea 
religioasa (cu consecinte deja mai sus pomenite); iar scoala romaneasca este 
maestra in formalizari, asta o stiu din proprie experienta.

Si o ultima consideratie. Din pacate nu mai sunt la varsta in care sa se puna 
pe seama tineretii mele anumite afirmatii, poate doar pe seama unei gandirii 
simpliste si necultivate indeajuns:))

Andreia Moraru
Tg.Mures



  ----- Original Message ----- 
  From: Ovidiu Ionescu 
  To: [email protected] 
  Sent: Friday, November 17, 2006 10:45 AM
  Subject: Re: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza



  Stimata Andreia,

        In calitate de coautor al paragrafului 1,al articolului 9 din Legea 
invatamantului cred ca tineretea dvs explica acest mod de gandire si e firesc.

        Pentru ce se pregatesc copii in ziua de azi ?Care este scopul 
fundamental al invatamantului??Daca puteti raspunde la aceste doua 
intrebari,corespunzator veti intelege mai bine dece se foloseste crucea ca 
fiind printe primele simboluri religioase ,in scoli.Daca aveti indoieli va pot 
raspunde pe privat.Cu stima, Ionescu Ovidiu


  . 
   

Raspunde prin e-mail lui