De la iluministi pana prin secolul XX a fost o lunga batalie de secularizare, laicizare a institutiilor statului de sub influenta institutiei bisericii (insusi faptul ca in majoritatea statelor europene se alege un presedinte cu mandat limitat si nu se asista la incoronarea "alesului lui Dumnezeu" este un rezultat al acestei batalii). Nu vorbesc aici nici de credinta, nici de crestinism, de oricare ar fi el, nici macar nu vorbesc de educatie, aici vorbesc de un principiu de baza al unui stat modern (asa cum e, de exemplu, principiul separarii puterilor in stat).
Da, sunt perfect de acord cu dvs. copii trebuie sa beneficieze de educatie religioasa, religia pe care o au trebuie sa le fie familiara, religia face parte din educatia lor (nu este ceva separat), dar nu vad asta ca pe un drept sau o obligatie a statului. O vad mai degraba ca pe o obligatie a parintilor copiilor si de asemenea cred ca parintii au dreptul sa decida pana la un punct care e forma in care copilul beneficiaza de educatie religioasa. Si cunoasteti cu siguranta ca pe langa discursul religios, nu de putine ori chiar institutia bisericii cade "in pacatul" constructiei ideologice in cadrul religiei in cauza. Si cu cat discursul religios se formalizeaza mai mult, cu atat este mai ideologizat. Or in momentul in care institutia scolii se erijeaza in educator in ale religiei se incurca mai multe lucruri: 1. incalca principiul enuntat mai sus... in care institutia scolii este definita ca o institutie laica, 2. incalca dreptul parintelui de a da acea forma de educatie religioasa copilului pe care el o doreste (daca o doreste, inclusiv asta este o optiune), 3. ca sa nu mai vorbesc de pericolul formalizarii acelei experiente personale care este trairea religioasa (cu consecinte deja mai sus pomenite); iar scoala romaneasca este maestra in formalizari, asta o stiu din proprie experienta. Si o ultima consideratie. Din pacate nu mai sunt la varsta in care sa se puna pe seama tineretii mele anumite afirmatii, poate doar pe seama unei gandirii simpliste si necultivate indeajuns:)) Andreia Moraru Tg.Mures ----- Original Message ----- From: Ovidiu Ionescu To: [email protected] Sent: Friday, November 17, 2006 10:45 AM Subject: Re: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza Stimata Andreia, In calitate de coautor al paragrafului 1,al articolului 9 din Legea invatamantului cred ca tineretea dvs explica acest mod de gandire si e firesc. Pentru ce se pregatesc copii in ziua de azi ?Care este scopul fundamental al invatamantului??Daca puteti raspunde la aceste doua intrebari,corespunzator veti intelege mai bine dece se foloseste crucea ca fiind printe primele simboluri religioase ,in scoli.Daca aveti indoieli va pot raspunde pe privat.Cu stima, Ionescu Ovidiu .

