Ah, da... 'initiativa unui intreg popor roman' - si inca 'prin cele mai
luminate minti ale sale'...:)
Domnule Anton,
Discutia de ACUM nu mai este una despre Emil Moise, ci despre *o hotarire a
**Colegiului Director al Consiliului National pentru Combaterea
Discriminarii*. Or aceasta hotarare este redactata in limba romana, nu in
limba daca, nici in limba portugheza etc. etc. - si in ea se spun
urmatoarele:
****
*Colegiul Director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii a
decis sa recomande Ministerului Educatiei si Cercetarii elaborarea si
implementarea unei norme interne (circulara, instructiune), intr-un timp
rezonabil, prin care sa reglementeze prezenta simbolurilor religioase in
institutiile de invatamant public. Aceasta norma interna trebuie sa se
fundamenteze pe urmatoarele principii: *
1. *sa asigure exercitarea dreptului la invatatura si accesul la
cultura in conditii de egalitate; *
2. *sa respecte dreptul parintilor de a asigura educatia
copiilor potrivit convingerilor lor religioase si filosofice; *
3. *sa respecte caracterul laic al statului si autonomia
cultelor; *
4. *sa asigure libertatea de religie, constiinta si convingeri a
tuturor copiilor in conditii de egalitate; *
5. *sa afiseze simbolurile religioase doar in cursul orelor de
religie sau in spatiile destinate exclusiv invatamantului
religios. *
Cred ca orice cititor de romana de nivel mediu, sa zicem, poate intelege,
din textul de mai sus, ca, dincolo de prevederi deja existente in
Constitutie si in Legea invatamintului, singura 'noutate' e prezenta la
punctul 5 si ea se refera la ceea ce trebuia sa asigure institutiile de
invatamint public, vizeaza *actiunea institutionala a scolii* - nu se pune
problema reglementarii si restrictionarii libertatilor individuale a
elevilor, profesorilor, parintilor sau a altor vizitatori...
Acuma... Avem o petitie cheamatoare 'la lupta' impotriva acestei hotariri,
care pretinde ca actioneaza 'in vederea protectiei copiiilor Romaniei de
agresiunile anti-crestine ale unui grup ultra-minoritar extremist', si in
care *se vorbeste despre cu totul altceva* - redactata, aparent, tot in
limba romana...
Normal ca sint lucruri pe care nu le inteleg, pur si simplu...
Inteleg perfect motivatia acestei ultime petitii: *agenda* Civic Media a
fost promovata, anterior crearii organizatiei, de catre ziarul Ziua, unde
lucreaza cei doi membri cunoscuti ai asociatiei; de altfel, insasi asociatia
a aparut dupa ce, ceva ani de zile, Roncea si colegi de-ai sai si-au
exprimat si in public si in paginile Ziua 'nemultumirile' (eufemistic fie
spus) fata de diverse pozitii ale unor organizatii neguvernamentale majore,
drept care acesta a optat, la un moment dat, pentru oportunitatea de a
intra, ca jucator, si in acest 'ring' neguvernamental, cu suportul ziarului.
Aceasta agenda vinde un ziar si creeaza notorietate pentru 2-3 oameni pe
care o sa-i vedem, in acest context, atit pe ecranele televizoarelor, cit
si pe niscaiva liste parlamentare, cit de curind.
De partea 'cealalta' avem niste semnatari si sustinatori ai petitiei cu
pricina: aparent, oameni 'cu carte' si cu carti, unii din ei cu elevi si
studenti pe mina, pasamite 'cele mai luminate minti' ale poporului roman -
dar care, asa cum am aratat mai sus, se pare ca nu prea stiu sa citeasca in
genul ASTA de carti...
Poate ma repet, deci: discutia de ACUM nu este nici una despre Emil Moise si
nici despre necesitatea unui urgent front comun in sprijinul romanismului
sau crestinismului, ci despre *o hotarire a **Colegiului Director al
Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii*. S-o folosim, deci.
Sau macar s-o citim...
On 11/27/06, Ion Anton <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Eh, aceasta chiar ca este o manipulare :))
Initiativa unui ziarist ?
Priviti cati semnatari se alatura apelului....
http://www.civicmedia.ro/?p=25
Iar lista organizatiilor semnatare nu a mai fost actualizata de o
saptamana... sunt si mai multe. Le veti gasi in josul paginii, la
comentarii.
Este initiativa unui intreg popor roman, prin cele mai luminate minti ale
sale... o initiativa naturala.
Sa citez doar cateva personalitati...
Academician Constantin Balaceanu Stolnici
Academician Florin Constantiniu
Mariana Nicolesco, soprana, artist UNESCO pentru Pace
Nicolae Dabija, scriitor, publicist, membru de Onoare al Academiei Romane
Dr. Artur Silvestri, scriitor
Dar sunt mult mai multe...
Era nefiresc ca poporul roman sa nu conceapa un astfel de apel...
Cat despre blocarea activitatii CNSAS prin operatiunea "Voci Curate"....
am mai auzit-o in declaratiile Coalitiei pentru o Guvernare Curata vara
aceasta.
Sa inteleg ca tot de aceea nu s-au judecat autorii mineriadelor, cei care
au ordonat sa se traga in populatie in Decembrie 1989 ? Pentru ca nu
aveam... personal disponibil suficient in tribunale pentru a judeca
vinovatii ?
Nu cred ca ar trebui noi insine sa franam aflarea adevarului, indiferent
ca este vorba despre Presa, Formatori Opinie in genere...
"Sa nu ne inchipuim niciodata ca fericirea unui om rau si trufas este
durabila, nici neamul celor nedrepti; caci timpul fara inceput aduce norme
drepte si arata rautatile oamenilor". - Euripide
Ion Anton
******************************************************************
Re: scrisoare deschisa d-lui Moise , CNCD-ului, MEdC, si celorlati
Posted by: "Lucian Branea" [EMAIL PROTECTED] lucian_branea
Sun Nov 26, 2006 10:04 am (PST)
Cred ca o sa ma opresc aici - desi, sincer, nici nu-mi dau seama ce-ar fi
mai 'rau' in aceasta disputa - sa fii dovedit ca *manipulator* sau sa te
dovedesti *manipulat* de initiativa unui ziarist care nu stia cum sa se
intoarca mai repede in fata camerelor de luat vederi, dupa ce le simtise
acestora gustul cind cu blocarea, prin operatiunea 'voci curate', a
activitatii CNSAS...