Eu cred ca domnul Mandruta s-a lasat sedus de formularea in sine "patria ca loc
de veci". dar problema este mult mai nuantata. Emigrarea inseamna, printre
altele, dis-locare si reconfigurarea (mai mult sau mai putin constienta, mai
mult sau mai putin asumata)
propriei identitati. Este un proces complex si dureros, care lasa urme, chiar
si in cazul celor plecati in America. Chiar daca acestia si-au construit alta
viata si nu mai vor sa se intoarca in Romania nici macar in vizita, existenta
lor este totusi fisurata; integrarea lor in societatea americana nu e niciodata
completa, desi nu vor sa recunoasca asta, uneori nici fata de ei insisi. Cu
alte cuvinte, raman totusi undeva "intre doua lumi" si nu se vor simti
niciodata cu adevarat "acasa".
In ceea ce ii priveste pe cei care pleaca sa munceasca in Spania, lucrurile
stau putin altfel. Acestia pleaca, in esenta, sa castige banii care sa le
permita sa duca un trai decent aici, iar notiunea de trai decent include, de
exemplu, a avea propria casa, dupa gustul fiecaruia . Cu alte cuvinte, isi
construiesc case frumoase aici nu neaparat ca sa starneasca invidia vecinilor,
iar in Spania nu-i cunoaste nimeni, ci pentru ca aici vor sa traiasca si nu in
alta parte. Intre capsunari si cei care fac naveta Ploiesti - Bucuresti in
fiecare zi la servicii mai bine platite, nu e, in principiu, nici o diferenta.
In concluzie, domnul Mandruta ar face bine sa-si masoare cuvintele data
viitoare, desi dreapta chibzuinta e o calitate rara si care implica o atitudine
moderata, matura si responsabila a individului fata de faptele de viata la care
se intampla sa reflecteze., cum e cazul aici. Dar poate cer prea mult de la
domnu in cauza.
Mihail Bota <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
--- In [email protected], Radu Handorean <[EMAIL PROTECTED]>
wrote:
>
> Ma asteptam la mai mult de la Mandruta. Din pacate, ca aproape
orice "mare vedeta" a mediei in Ro, a fost doar o chestie de timp pana
sa traga o perla ... cu iz filozofic si cu pretentii intelectuale. Ma
rog, parerea mea. ...
Pai textul asta e ok fata de altele publicate de'a lungul vremii. Cauta
in arhiva Dilemei si vei gasi articole scrise pe genunchi, sau pe un
colt de masa, luni dimineata, dupa cheful de peste weekend. Si cum in
Romania se poarta vedetele multifunctionale (de ex. Mihaela Radulescu e
la teveu, e la radio, scrie, ba chiar si joaca in filme, sau "frumoasa
Daniela Nane" in loc sa se ocupe numai de cititul radiografiilor in
soap-drama aia de la TVR, scrie articole bune de sinucis in EvZ),
Mandruta s'a ocupat si de rubrica "IT" (?!) a Jurnalului National.
Poate mai au articolele lui in arhiva, vei avea cu sa te distrezi.
M.
---------------------------------
Need a quick answer? Get one in minutes from people who know. Ask your question
on Yahoo! Answers.
[Non-text portions of this message have been removed]