Eu cred ca domnul Mandruta s-a lasat sedus de formularea in sine "patria ca loc 
de veci". dar problema este mult mai nuantata. Emigrarea inseamna, printre 
altele, dis-locare si reconfigurarea (mai mult sau mai putin constienta, mai 
mult sau mai putin asumata)
propriei identitati. Este un proces complex si dureros, care lasa urme, chiar 
si in cazul celor plecati in America. Chiar daca acestia si-au construit alta 
viata si nu mai vor sa se intoarca in Romania nici macar in vizita, existenta 
lor este totusi fisurata; integrarea lor in societatea americana nu e niciodata 
completa, desi nu vor sa recunoasca asta, uneori nici fata de ei insisi. Cu 
alte cuvinte, raman totusi undeva "intre doua lumi" si nu se vor simti 
niciodata cu adevarat "acasa".
  In ceea ce ii priveste pe cei care pleaca sa munceasca in Spania, lucrurile 
stau putin altfel. Acestia pleaca, in esenta, sa castige banii care sa le 
permita sa duca un trai decent aici, iar notiunea de trai decent include, de 
exemplu, a avea propria casa, dupa gustul fiecaruia . Cu alte cuvinte, isi 
construiesc case frumoase aici nu neaparat ca sa starneasca invidia vecinilor, 
iar in Spania nu-i cunoaste nimeni, ci pentru ca aici vor sa traiasca si nu in 
alta parte. Intre capsunari si cei care fac naveta Ploiesti - Bucuresti in 
fiecare zi la servicii mai bine platite, nu e, in principiu, nici o diferenta. 
In concluzie, domnul Mandruta ar face bine sa-si masoare cuvintele data 
viitoare, desi dreapta chibzuinta e o calitate rara si care implica o atitudine 
moderata, matura si responsabila a individului fata de faptele de viata la care 
se intampla sa reflecteze., cum e cazul aici. Dar poate cer prea mult de la 
domnu in cauza. 
Mihail Bota <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
          --- In [email protected], Radu Handorean <[EMAIL PROTECTED]> 
wrote:
>
> Ma asteptam la mai mult de la Mandruta. Din pacate, ca aproape 
orice "mare vedeta" a mediei in Ro, a fost doar o chestie de timp pana 
sa traga o perla ... cu iz filozofic si cu pretentii intelectuale. Ma 
rog, parerea mea. ...

Pai textul asta e ok fata de altele publicate de'a lungul vremii. Cauta 
in arhiva Dilemei si vei gasi articole scrise pe genunchi, sau pe un 
colt de masa, luni dimineata, dupa cheful de peste weekend. Si cum in 
Romania se poarta vedetele multifunctionale (de ex. Mihaela Radulescu e 
la teveu, e la radio, scrie, ba chiar si joaca in filme, sau "frumoasa 
Daniela Nane" in loc sa se ocupe numai de cititul radiografiilor in 
soap-drama aia de la TVR, scrie articole bune de sinucis in EvZ), 
Mandruta s'a ocupat si de rubrica "IT" (?!) a Jurnalului National. 
Poate mai au articolele lui in arhiva, vei avea cu sa te distrezi.

M.



         

 
---------------------------------
Need a quick answer? Get one in minutes from people who know. Ask your question 
on Yahoo! Answers.

[Non-text portions of this message have been removed]

Raspunde prin e-mail lui