Hej. Jeg har under de seneste to dage oplevet problemer med at loade data i POT2. Fejlmeddelse: couldn´t load map. Videre har jeg prøvet at downloade (en minimal mængde) data i JOSM samt i Merkaartor men også det uden held.
Jeg har prøvet tidlig morgen og midt på dagen. Jeg har prøvet med forskellige browsere, tømt min cacher, tjekket mine instillinger for javaskript, prøvet forskellige computers og log-ins. Stadig samme problem. Er dette most likely et serverfelj, eller er der andre ting man kan gøre? Tak på forhånd Med venlig hilsen Hedda Nilsson Orviste Studentermedhjælper Cykelsekretariatet ________________________________ KØBENHAVNS KOMMUNE Teknik- og Miljøforvaltningen Center for Trafik Islands Brygge 37 Postboks 450 2300 København S Email z...@tmf.kk.dk -----Oprindelig meddelelse----- Fra: Uffe Kousgaard [mailto:u...@routeware.dk] Sendt: 22. december 2011 11:09 Til: talk-dk@openstreetmap.org Emne: [Talk-dk] vejnettet i OSM Hej, Jeg er ny på listen, men har gennem længere tid lavet opdateringer til OSM, særligt med henblik på vejnettet og dets anvendelse til ruteberegninger. I den forbindelse er jeg stødt på en del detaljer, der undrer mig: http://www.openstreetmap.org/?lat=55.65083&lon=12.12929&zoom=18 Her virker det mærkeligt, at man har registreret cykelstien på kun den ene side af vejen og så samtidig har markeret, at vejen har "cycleway = track". Hvis der er markeret for, at der er cykelsti, så er der vel ingen grund til at tegne den særskilt? Det giver blot et mere uoverskueligt kort. Burde det ikke være en generel regel kun at tegne cykelstier, der ikke forløber umiddelbart parallelt med en vej? På samme kort kan man også se, at øst-enden af Lysalléen ikke er forbundet med cykelstien rundt om søen. Hvis man laver ruteberegninger, vil man ikke kunne komme igennem der. Det er selvfølgelig kun af meget lokal betydning, men alligevel. Dem der registrerer skal være klar over den slags detaljer. http://www.openstreetmap.org/?lat=57.27018&lon=9.62306&zoom=15 Så springer vi til vest for Fårup Sommerland. Her vil man bemærke, at Bredbjergvej midt på kortet er tegnet som en "track", hvilket jeg generelt har regnet for ikke at være beregnet på biltrafik - rigtig antagelse? Uden Bredbjergvej inkluderet i vejnettet kan man ikke få forbindelse med alle sidevejene (residential). http://www.openstreetmap.org/?lat=55.388355&lon=11.364487&zoom=18 En enkelt rundkørsel har jeg også opdaget, hvor kørselsretningen var forkert. Denne i Slagelse var forkert indtil igår. Bliver den slags checket automatisk? De skulle alle gerne være mod uret i DK og et grundlæggende geometrisk check burde være nok. Jeg har også markeret mange rundkørsler, som evt. tidligere kun har været markeret som ensrettet. Det er selvfølgelig ikke kritisk for ruteberegninger, men rutevejledninger vil man typisk lave lidt anderledes i en rundkørsel fremfor blot på generelle ensrettede veje. Jeg har lavet logiske check på ensretninger og rettet en del fejl i samme omgang - typisk mindre sektioner af motorveje / ramper, som er registreret for den forkerte ensretning. Samtidig er jeg igang med at gennemgå alle færgeruter i denmark.osm filen med henblik på at tilføje sejltid (duration) og evt. markere, hvis de ikke er for biltrafik. Og opdatere rutens navn, da dette mangler i mange tilfælde. Desværre har Potlatch været noget ustabil på det seneste, så det er ikke blevet til så mange rettelser om dagen. Er nogle tidspunkter bedre end andre pga. overbelastning af serverne? Jeg håber, at dette samlet kan medvirke til at bringe OSM op på et niveau, hvor det kan bruges til professionel ruteplanlægning (ja, det vil primært sige til biltrafik, selvom man er glad for sin cykel). Man er langt, men der er stadig en del (topo)logiske fejl rundt omkring. mvh. Uffe Kousgaard _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk