Jag var nog lite snabb där, det verkar som att man ska använda coastline för öar i havet: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Island
Den 23 maj 2013 21:21 skrev Erik Johansson <erjo...@gmail.com>: > Tack för svaren > > Jag ändrade en hel del öar i Stockhomls södra skärgård till > natural=land från coastline. Jag har inte upptäckt några bekymmer, > intressant nog så klagar JOSM på att man måste ha en speciell riktning > på natural=land, men det vilket håll som helst går bra för Mapnik. Om > inget problem uppstår kommer jag att ändra till natural=land på alla i > Stockholms skärgård. > > Vad sägs om att byta till natural=land på alla öar längs Sveriges kust? > > > On Sun, May 19, 2013 at 3:50 PM, Johan Jönsson <joha...@goteborg.cc> > wrote: > > user:skippern har jobbat en del med sjönära kartläggning. som en del av > > openseamap så har han gjort ett försök att översätta de standardiserade > > sjökortssymbolerna. > > Ta gärna en titt på > http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Skippern/INT-1 för > > inspiration. > > > > > > _______________________________________________ > > Talk-se mailing list > > Talk-se@openstreetmap.org > > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > > -- > /emj > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se