Detta är en lokal fråga för Sveriges kust, vi är ganska unika med våra öar, även om man bara räknar större öar så har vi rätt många.
Openstreetmap utvecklas ständigt saker och ting ändras, alltså bara för att något står på wiki:n behöver det inte vara sant. Natural=land fungerar utmärkt rent praktiskt, uppdateras på sekunden i Mapniklagret, men natural=coastline uppdaterades senast i februari. Natural=land fungerar som en vanlig area, medans coastline gör det knepigt att ändra i Stockhomls skärgård, och nu finns Bing bilder för hela skärgården så är det absout intressant att kunna göra dessa redigeringar utan att vänta i 5 månader. Alltså behöver jag använda natural=land. Så om ni har några praktiska problem med detta, så säg gärna till. Det är så lätt att bara prata teori, allt ovan är empiriskt. 2013/5/23 Joakim Fors <joa...@joakimfors.org>: > Med tanke på http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=land samt > http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dcoastline#How_to_enter_the_data > säger jag nog nej till något sådant projekt. > > Tycker även att http://www.openstreetmap.org/browse/changeset/16251983 bör > revertas. > > /Joakim > > On 23 maj 2013, at 21:21, Erik Johansson <erjo...@gmail.com> wrote: > >> Tack för svaren >> >> Jag ändrade en hel del öar i Stockhomls södra skärgård till >> natural=land från coastline. Jag har inte upptäckt några bekymmer, >> intressant nog så klagar JOSM på att man måste ha en speciell riktning >> på natural=land, men det vilket håll som helst går bra för Mapnik. Om >> inget problem uppstår kommer jag att ändra till natural=land på alla i >> Stockholms skärgård. >> >> Vad sägs om att byta till natural=land på alla öar längs Sveriges kust? >> >> >> On Sun, May 19, 2013 at 3:50 PM, Johan Jönsson <joha...@goteborg.cc> wrote: >>> user:skippern har jobbat en del med sjönära kartläggning. som en del av >>> openseamap så har han gjort ett försök att översätta de standardiserade >>> sjökortssymbolerna. >>> Ta gärna en titt på http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Skippern/INT-1 >>> för >>> inspiration. >>> >>> >>> _______________________________________________ >>> Talk-se mailing list >>> Talk-se@openstreetmap.org >>> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> >> >> >> -- >> /emj >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se -- /emj _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se