W dniu 23 kwietnia 2010 14:18 użytkownik Łukasz Garczewski <[email protected]> napisał: > 2010/4/23 Tomasz Chabinka <[email protected]>: >> Wygląda na to, że nagroda dla Prezydent.pl zrobiła swoje. Bronisław >> Komorowski udostępnia swoje zdjęcia na licencji GFDL: >> http://www.bronislawkomorowski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=13&Itemid=0 > > Dla porządku: udostępnianie zdjęć i grafik na GFDL jest głupie i > skrajnie niepraktycznie. Ta licencja, jak sama nazwa wskazuje, służy > do licencjonowania *dokumentacji*. > > Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie do zdjęcia w druku dodawał 20 > stron licencji. > > Powinniśmy prosić o zdjęcia na CC-by-sa. >
Toteż m.in. dlatego nie głosowałem za nagrodą dla Kancelarii Prezydenta, choć z drugiej strony, przesadna wrogość do kogoś, kto w sumie chciał wykonać pozytywny gest, robiący jednak wyłom w dotychczasowych praktykach organów państwa powinien być pozytywnie przez nas odnotowany. Zdjęcia z Kancelarii Prezydenta są na GNU FDL, bo wtedy gdy to negocjowano Wikipedia też chodziła na tej licencji i większość zdjęć też była na tej licencji. Druga sprawa, to czy zdjęcia wykonywane za pieniądze podatników, prezentujące osoby wykonujące również funkcje publiczne opłacane z tychże podatków nie powinny stanowić "własność" podatników - czyli być w domenie publicznej, a nie objęte copyrightem Kancelarii i udostępnione na jakiekolwiek wolnej licencji. Tak jest w USA i na konferencji w Sejmie wskazywałem, że tak powinno być i u nas :-) ALe oczywiście lepiej jest mieć zdjęcie choćby na GNU FDL niż nie móc go wcale użyć w Wikipedii. -- Tomek "Polimerek" Ganicz http://pl.wikimedia.org/wiki/User:Polimerek http://www.ganicz.pl/poli/ http://www.ptchem.lodz.pl/en/TomaszGanicz.html _______________________________________________ WikiPL-l mailing list [email protected] https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l
