On 02/01/2009 07:03 PM, Mihai wrote:
Am instalat FC 10 si am avut citeva surprize. In prima faza nu ma
puteam loga ca root in intrefata grafica.Primeam mesajul ca nu ma
poate autentifica. Am rezolvat problema aceasta, dar acuma orice vreau
sa fac si care necesita drepturi de root primesc mesajul ca nu am
suficiente drepturi pentru a executa task-ul cu toate ca sunt logat ca
root in interfata grafica. In consola totul este Ok. Stie cineva de
unde vine problema si cum se rezolva?
incepind cu fedora 10, implicit login-ul ca root in GUI (mai precis in
gdm) este intentionat dezactivat. Daca ai neaparat nevoie de asta,
exista mai multe solutii
- login in consola text si startx
- login ca alt user si apoi su - root si faci ce voiai sa faci
- login ca alt user si apoi su - root, configurezi sudo
- login ca alt user , su - root, editezi /etc/pam.d/gdm si editezi linia
"#auth required pam_succeed_if.so user != root quiet"
--
Voodoo sysadminning -- waving a rubber chicken at a problem -- is only
entertaining to watch and NOT to experience, and is only effective to
repair a problem if the sysadmin is extremely lucky.
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug