Am facut ultima varianta ca sa pot intra ca root adica:
login ca alt user , su - root, editezi /etc/pam.d/gdm si editezi linia
"#auth required pam_succeed_if.so user != root quiet"
Dar asa cum am spus tot nu ma lasa de exemplu sa adaug sau sa sterg
pachete. Sau sa fac update. Imi spune ca nu am drepturi sa fac acest lucru.
De fapt intrebarea este cum pot sa activez login-ul ca root in GUI si sa
am toate drepturile
lonely wolf wrote:
On 02/01/2009 07:03 PM, Mihai wrote:
Am instalat FC 10 si am avut citeva surprize. In prima faza nu ma
puteam loga ca root in intrefata grafica.Primeam mesajul ca nu ma
poate autentifica. Am rezolvat problema aceasta, dar acuma orice
vreau sa fac si care necesita drepturi de root primesc mesajul ca nu
am suficiente drepturi pentru a executa task-ul cu toate ca sunt
logat ca root in interfata grafica. In consola totul este Ok. Stie
cineva de unde vine problema si cum se rezolva?
incepind cu fedora 10, implicit login-ul ca root in GUI (mai precis in
gdm) este intentionat dezactivat. Daca ai neaparat nevoie de asta,
exista mai multe solutii
- login in consola text si startx
- login ca alt user si apoi su - root si faci ce voiai sa faci
- login ca alt user si apoi su - root, configurezi sudo
- login ca alt user , su - root, editezi /etc/pam.d/gdm si editezi
linia "#auth required pam_succeed_if.so user != root quiet"
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug