On Wed, 2009-05-13 at 06:01 -0700, Munteanu Alexandru wrote: > Salut, > > Se da un supermicro twin de 1U cu 2 servere avand un total de 4 procesoare > quad core 5410 > > De asemenea este dotat cu un Twin Set of ConnectX DDR 20Gbps Infiniband > w/QSFP connector. > > Intrebarea de baza este cum se poate face ca in linux sa se vada toate cele > 4 procesoare ca si cum ar fi sub un singur server sau cum poate fi > distribuita cantitatea de informatie ce urmeaza a fi procesata catre > procesoarele din ambele servere. > > Exista ceva in bios ce tine de acel connector etc. sau totul este software? > > In link-ul urmator avem o demonstratie pentru windows 2003 server. Este > nevoie de o solutie pentru linux in acelasi sens. > > http://www.anandtech.com/printarticle.aspx?i=2997 > > Orice informatie este binevenita. > > Va multumesc. > > p.s. este diferenta mare vizibila intre connectX QDR 40 Gbps si connectx DDR > 20 Gbps?
Nu vei vedea niciodata cele 2 servere ca fiind unul singur cu 4 procesoare [1]. Ceea ce vrei probabil este un cluster cu ajutorul caruia sa faci load balancing pentru serviciile pe care le vei oferi. Trebuie sa intelegi ca nu vei putea sa arunci orice aplicatie pe ele si sa te astepti sa se duca incarcarea pe amindoua.A se observa ca si in articolul tau oamenii zic clar ca au creat un cluster.Si nu orice aplicatie este "clusterabila" Este chiar posibil ca daca ai o aplicatie generica sa te scoti mult mai ieftin cu o masina care are din start numarul total de cpu cores pe care il doresti, in cazul asta ai mai multe sanse ca aplicatia ta sa beneficieze de mai multa putere de calcul. Nu in ultimul rind,nu ai mentionat ce ai vrea sa faci cu masina aia - tocmai in contextul in care nu merge la modul "pun dracia asta si dau drumul la halflife2 si beneficiez de 2xframerate". [1] A existat un proiect pe linux care chiar era capabil sa unifice virtual mai multe noduri linux intr-un singur server virtual cu atitea cpu cite erau in nod. Vorbesc despre MOSIX si OpenMOSIX. Nu cred ca mai este vreunul actualmente suportat, besides o astfel de implementare in ciuda puterii pe care ti-o ofera are si niste dezavantaje majore : intrucit procesele cam migrau de pe un nod pe altul (transparent!) se puteau intimpla lucruri funny cind un nod iesea abrupt din cluster si tu aveai jumatate din procesele unei aplicatii pe un nod si jumatate pe alt nod. Cred ca o analogie bunicica a unei astfel de abordari ar fi cu un raid0 de procesoare :). _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
