Munteanu Alexandru wrote: > Salut, Salut, > Se da un supermicro twin de 1U cu 2 servere avand un total de 4 procesoare > quad core 5410 > > De asemenea este dotat cu un Twin Set of ConnectX DDR 20Gbps Infiniband > w/QSFP connector. Trebuie sa intelegi ca IB-ul e o tehnologie de comunicatie ca si ethernetul ... de altfel se si foloseste TCP/IB pentru interconectarea redundanta si de mare performanta a unor servere de stocare de exemplu. Marele avantaj al acestei tehnologii este latenta... ok ca poate ajunge la o latine de banda mare e una dar la ceea ce e folosit in mod uzual (calculul paralel) ai nevoie de o latenta fff mica pentru tranportul mesajelor intre procesele de calcul (cauta MPI ... asta e aplicatia de facto folosita pentru programarea aplicatiilor paralele). De asemeni tine cont ca iti trebuie si un switch IB .. un switch ca voltaire grid redirector ISR 9024D-M cu 24 de porturi de 4x DDR (20 GBs) cu tot cu cabluri ajunge la 8000 de euro ...
Daca nu iti paralelizezi aplicatia nu it ifoloseste cu nimic infiniband-ul ... iar dupa ce o paralelizezi mai intii vezi cum se comporta pe gigabit .. eventual poti sa faci o evaluare ochiometrica fortind reteaua la 100 mb si rulind un job de test si apoi la 1 gig si vezi cum s-a scalat. de asemeni urmareste cit e folosita reteaua (pachete/s pe fiecare interfata) si vezi de asemeni cum se scaleaza cu numarul de noduri. Cu astfel de echipamente deja intri in lumea enterprise unde (chiar daca lucrezi in cercetarea de stat) conteaza notiunea de ROI ... Asigurate ca ai nevoie de hardware si apoi cauta hardware ce sa iti satisfaca nevoile. Bafta, Adrian > Intrebarea de baza este cum se poate face ca in linux sa se vada toate cele > 4 procesoare ca si cum ar fi sub un singur server sau cum poate fi > distribuita cantitatea de informatie ce urmeaza a fi procesata catre > procesoarele din ambele servere. > > Exista ceva in bios ce tine de acel connector etc. sau totul este software? > > In link-ul urmator avem o demonstratie pentru windows 2003 server. Este > nevoie de o solutie pentru linux in acelasi sens. > > http://www.anandtech.com/printarticle.aspx?i=2997 > > Orice informatie este binevenita. > > Va multumesc. > > p.s. este diferenta mare vizibila intre connectX QDR 40 Gbps si connectx DDR > 20 Gbps?
_______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
