Multumesc foarte mult lui Vali si Bogdan pentru informatii este exact ce 
aveam nevoie pentru a decide daca se achizitioneaza sau nu acest server.

--- On Wed, 5/13/09, Bogdan BOTEZ <[email protected]> wrote:

From: Bogdan BOTEZ <[email protected]>
Subject: Re: [rlug] InfiniBand pe twin
To: "Romanian Linux Users Group" <[email protected]>
Date: Wednesday, May 13, 2009, 4:51 PM

2009/5/13 Vali Dragnuta <[email protected]>:
>
> Nu vei vedea niciodata cele 2 servere ca fiind unul singur cu 4
> procesoare [1].
>
> [1] A existat un proiect pe linux care chiar era capabil sa unifice
> virtual mai multe noduri linux intr-un singur server virtual cu atitea
> cpu cite erau in nod. Vorbesc despre MOSIX si OpenMOSIX. Nu cred ca mai
> este vreunul actualmente suportat, besides o astfel de implementare in
> ciuda puterii pe care ti-o ofera are si niste dezavantaje majore :
> intrucit procesele cam migrau de pe un nod pe altul (transparent!) se
> puteau intimpla lucruri funny cind un nod iesea abrupt din cluster si tu
> aveai jumatate din procesele unei aplicatii pe un nod si jumatate pe alt
> nod. Cred ca o analogie bunicica a unei astfel de abordari ar fi cu un
> raid0 de procesoare :).
>

Never say never.

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug




_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui