On Wed, 2009-05-13 at 16:51 +0300, Bogdan BOTEZ wrote:
> 2009/5/13 Vali Dragnuta <[email protected]>:
> >
> > Nu vei vedea niciodata cele 2 servere ca fiind unul singur cu 4
> > procesoare [1].
> >
> > [1] A existat un proiect pe linux care chiar era capabil sa unifice
> > virtual mai multe noduri linux intr-un singur server virtual cu atitea
> > cpu cite erau in nod. Vorbesc despre MOSIX si OpenMOSIX. Nu cred ca mai
> > este vreunul actualmente suportat, besides o astfel de implementare in
> > ciuda puterii pe care ti-o ofera are si niste dezavantaje majore :
> > intrucit procesele cam migrau de pe un nod pe altul (transparent!) se
> > puteau intimpla lucruri funny cind un nod iesea abrupt din cluster si tu
> > aveai jumatate din procesele unei aplicatii pe un nod si jumatate pe alt
> > nod. Cred ca o analogie bunicica a unei astfel de abordari ar fi cu un
> > raid0 de procesoare :).
> >
> 
> Never say never.

Never a sosit acum: Oracle a cumparat (finnaly) Virtual Iron



_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui