On Wed, 2009-05-13 at 16:51 +0300, Bogdan BOTEZ wrote: > 2009/5/13 Vali Dragnuta <[email protected]>: > > > > Nu vei vedea niciodata cele 2 servere ca fiind unul singur cu 4 > > procesoare [1]. > > > > [1] A existat un proiect pe linux care chiar era capabil sa unifice > > virtual mai multe noduri linux intr-un singur server virtual cu atitea > > cpu cite erau in nod. Vorbesc despre MOSIX si OpenMOSIX. Nu cred ca mai > > este vreunul actualmente suportat, besides o astfel de implementare in > > ciuda puterii pe care ti-o ofera are si niste dezavantaje majore : > > intrucit procesele cam migrau de pe un nod pe altul (transparent!) se > > puteau intimpla lucruri funny cind un nod iesea abrupt din cluster si tu > > aveai jumatate din procesele unei aplicatii pe un nod si jumatate pe alt > > nod. Cred ca o analogie bunicica a unei astfel de abordari ar fi cu un > > raid0 de procesoare :). > > > > Never say never.
Never a sosit acum: Oracle a cumparat (finnaly) Virtual Iron _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
