2009/5/13 Vali Dragnuta <[email protected]>: > > Nu vei vedea niciodata cele 2 servere ca fiind unul singur cu 4 > procesoare [1]. > > [1] A existat un proiect pe linux care chiar era capabil sa unifice > virtual mai multe noduri linux intr-un singur server virtual cu atitea > cpu cite erau in nod. Vorbesc despre MOSIX si OpenMOSIX. Nu cred ca mai > este vreunul actualmente suportat, besides o astfel de implementare in > ciuda puterii pe care ti-o ofera are si niste dezavantaje majore : > intrucit procesele cam migrau de pe un nod pe altul (transparent!) se > puteau intimpla lucruri funny cind un nod iesea abrupt din cluster si tu > aveai jumatate din procesele unei aplicatii pe un nod si jumatate pe alt > nod. Cred ca o analogie bunicica a unei astfel de abordari ar fi cu un > raid0 de procesoare :). >
Never say never. _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
