Adica ping -f? :)

2010/7/7 Petru Ratiu <[email protected]>

> 2010/7/7 Alex 'CAVE' Cernat <[email protected]>:
> >
> >> De curiozitate, cum ai verificat viteza la care functioneaza interfata ?
> >>
> >>
> >>
> > chiar, mii-tool nu stia pe vremuri de 1000 (vad ca mai nou stie), se
> > folosea cu mare succes ethtool
> > oricum, cel mai bun test este cel practic, transfer efectiv intre ele
> > printr-un ftp ceva (preferabil transfer din ramdisc in ramdisc,
>
> pe...@side1:~$ nc -l -p 31337 | dd of=/dev/null
> pe...@side2:~$ dd if=/dev/zero | nc side1 31337
>
> Eventual cu niste pv intre dd si nc. Sau cu scula aia de testat
> reteaua care momentan imi scapa.
>
> --
> Petre.
> _______________________________________________
> RLUG mailing list
> [email protected]
> http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
>
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui