On Thu, 24 Feb 2005, Mircea Ciocan wrote: > Buuun, am vazut ca prima implemetare e bashita rau si obsolete, aia a > lui IBM ( NGPT) a fost shelved 4 ever deci ramine versiunea > Dreppero-Molnariana NPTL, pana aici e splendid, acum cum testez daca > Mandrake 10.1, cea mai avansata versiune de Linux ( ma rog, pana apare > 10.2 ;) are asa ceva, respectiv cum produc un programel de test care > sa confirme ca am tot ce trebuie ( ma intereseaza in special chestiile > de linkare, este -lthread, -lpthread sau altceva). > Ca sa nu mai vorbim de pixbufs, chiar nu a lucrat nimeni cu ele ???
Kernelul 2.6.x automat suporta NPTL, deci tot ce trebuie sa te asiguri e ca ai o asemenea versiune. Singurul lucru ramas de verificat este daca glibc-ul este recent enough (2.3.x?) si daca a fost compilat cu headers de 2.6.x si cu optiunea de NPTL. De exemplu daca lansezi un program care foloseste threads, ca xmms, iti apare un singur proces la "ps" ? :) Oricum, daca tot esti meseriash cu distributia aia, nu se poate sa nu stii tu daca are suport NPTL sau nu (release-notes?). > Mircea "two down, one left" C. -- Mihai RUSU Email: [EMAIL PROTECTED] GPG : http://dizzy.roedu.net/dizzy-gpg.txt WWW: http://dizzy.roedu.net "Linux is obsolete" -- AST --- Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/
