On Thu, 24 Feb 2005, Mircea Ciocan wrote:

>  Buuun, am vazut ca prima implemetare e bashita rau si obsolete, aia a
> lui IBM ( NGPT) a fost shelved 4 ever deci ramine versiunea
> Dreppero-Molnariana NPTL, pana aici e splendid, acum cum testez daca
> Mandrake 10.1, cea mai avansata versiune de Linux ( ma rog, pana apare
> 10.2 ;) are asa ceva, respectiv cum produc un programel de test care
> sa confirme ca am tot ce trebuie ( ma intereseaza in special chestiile
> de linkare, este -lthread, -lpthread sau altceva).
>   Ca sa nu mai vorbim de pixbufs, chiar nu a lucrat nimeni cu ele ???

Kernelul 2.6.x automat suporta NPTL, deci tot ce trebuie sa te asiguri e 
ca ai o asemenea versiune.

Singurul lucru ramas de verificat este daca glibc-ul este recent enough 
(2.3.x?) si daca a fost compilat cu headers de 2.6.x si cu optiunea de 
NPTL. De exemplu daca lansezi un program care foloseste threads, ca xmms, 
iti apare un singur proces la "ps" ? :)

Oricum, daca tot esti meseriash cu distributia aia, nu se poate sa nu stii 
tu daca are suport NPTL sau nu (release-notes?).

>  Mircea "two down, one left" C.

-- 
Mihai RUSU                                    Email: [EMAIL PROTECTED]
GPG : http://dizzy.roedu.net/dizzy-gpg.txt    WWW: http://dizzy.roedu.net
                       "Linux is obsolete" -- AST

--- 
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/


Raspunde prin e-mail lui