>Am doi copii. Ma apuca fiorii si batzul cand ma 
>gandesc ca in scoala, fara sa ma intrebe nimeni, >pe banii mei, vor fi 
>indoctrinati intr-un fel >sau altul. 

O cruce pe un perete al clasei sau o icoana
nu-i nici un fel de indoctrinare. E ca biseri-
cile din oras, pe langa care trece fiecare
pieton fara sa-i treaca prin minte ca pe turla
ei e cel putin o cruce; sau pe langa sinagoga
cu tablele lui Moise deasupra stresinii.

Indoctrinarea e cu totul altceva. 

A propos: copiii care nu doresc (resp. parintii
lor nu doresc) sa participe la ora de religie
au scutire de ora de religie si frecventeaza
alt curs? Sau? (Plec de la premisa ca elevii
de alta confesiune n'au cum sa fie constransi
la a frecventa ora de religie tinuta de dascali
de o anumita confesiune.)

>Cand un lucru din asta se intampla, iar eu sunt >constient, se cheama 
>oprimare, nesimtita, >oligofrena, pe fata.

Just. Dar cui prodest toate aceste exagerari,
precum si luatul pe aratura? Cu atat mai mult
cu cat dupa 1 Ian 2007 Uniunea Europeana nu va
tolera bagatul cu forta pe gat a ceea ce nu-i
tolerabil (BTW, va reactiona la fel si daca
se va intampla invers: punerea sub diverse
presiuni nesabuite a cultelor).

>Restul, traditii, identitati, orgolii, ma lasa >rece.

Va pot lasa rece, dar just e sa tineti cont si de 
optiunile celor pe care nu-i lasa rece -- si sa-i
respectati si pe ei asa cum doriti ca si
ei, majoritatea, sa va respecte pe dvs., mi-
noritatea. Intr'o societate civilizata precum-
paneste respectul reciproc.

g
-- 
Der GMX SmartSurfer hilft bis zu 70% Ihrer Onlinekosten zu sparen! 
Ideal für Modem und ISDN: http://www.gmx.net/de/go/smartsurfer

Raspunde prin e-mail lui