>Am doi copii. Ma apuca fiorii si batzul cand ma >gandesc ca in scoala, fara sa ma intrebe nimeni, >pe banii mei, vor fi >indoctrinati intr-un fel >sau altul.
O cruce pe un perete al clasei sau o icoana nu-i nici un fel de indoctrinare. E ca biseri- cile din oras, pe langa care trece fiecare pieton fara sa-i treaca prin minte ca pe turla ei e cel putin o cruce; sau pe langa sinagoga cu tablele lui Moise deasupra stresinii. Indoctrinarea e cu totul altceva. A propos: copiii care nu doresc (resp. parintii lor nu doresc) sa participe la ora de religie au scutire de ora de religie si frecventeaza alt curs? Sau? (Plec de la premisa ca elevii de alta confesiune n'au cum sa fie constransi la a frecventa ora de religie tinuta de dascali de o anumita confesiune.) >Cand un lucru din asta se intampla, iar eu sunt >constient, se cheama >oprimare, nesimtita, >oligofrena, pe fata. Just. Dar cui prodest toate aceste exagerari, precum si luatul pe aratura? Cu atat mai mult cu cat dupa 1 Ian 2007 Uniunea Europeana nu va tolera bagatul cu forta pe gat a ceea ce nu-i tolerabil (BTW, va reactiona la fel si daca se va intampla invers: punerea sub diverse presiuni nesabuite a cultelor). >Restul, traditii, identitati, orgolii, ma lasa >rece. Va pot lasa rece, dar just e sa tineti cont si de optiunile celor pe care nu-i lasa rece -- si sa-i respectati si pe ei asa cum doriti ca si ei, majoritatea, sa va respecte pe dvs., mi- noritatea. Intr'o societate civilizata precum- paneste respectul reciproc. g -- Der GMX SmartSurfer hilft bis zu 70% Ihrer Onlinekosten zu sparen! Ideal für Modem und ISDN: http://www.gmx.net/de/go/smartsurfer

