Nu se vor revolta muribunzii, dar nici tara lui Papura-Voda nu este.
Hotararea daca vor exista icoane in spitale sau nu o vor lua persoanele care 
raspund juridic de sanatatea bolnavului (cadre medicale ori succesori/tutore) 
si de administrarea spitalului. 
Aici nu este vorba de jocuri pe computer, nici de realitati virtuale, si nici 
de "Poker".
Faceti medicina, deveniti cadru medical, apoi intrati in consiliul de 
administratie al spitalului, si veti avea dreptul de a propune sa se scoata si 
vopseaua de pe pereti ca sa nu mai discriminam pe cei care urasc albul. Daca 
veti obtine consensul celorlalti desigur...
Si nu cred ca puteti dumneavoastra calcula ce ajutor simt cei internati 
(muribunzi), de la respectivele icoane.
Chiar in mai mica masura puteti decat daca ati privi un cuplu ce danseaza vals 
lent, in spatele geamului izolat fonic de la sala de dans sportiv... gandind, 
"acei nebuni care danseaza...".

ionut


*******************************************************************
                        Re: Icoana care discrimineaza                Posted by: 
     "[EMAIL PROTECTED]"             [EMAIL PROTECTED]                          
                ymca_universitaria                                 Fri Nov 24, 
2006 9:06 am        (PST)           Am fost saptamana trecuta in "vizita" la un 
prieten cazat la Spitalul de Urgenta din Bucuresti. Pana sa ajung la el am 
colindat prin cateva saloane. Mergeam spre sectia de terapie intensiva. - in 
timpul orelor permise vizitelor -. Am vazut ingrozitor de multi muribunizi si 
deasupra lor doar icoane. 
 
 Eu cred ca aici trebuie lucrat. Daca in cazul scolilor exista atat parinti cat 
si copii care au dreptul si mijloacele de a renunta la toate zapacelile care 
smintesc, in cazul celor care zac intubati ar trebui sa facem ceva. 
 
 Cele mai multe spitale tin de sistemul public. Deci trebuie sa ne impunem. 
 
 Jos cu reprezentarile ridicole ce stau deasupra capetelor muribunzilor!
 
 Ba mai mult decat atat: ce cauta derbedeii de popi rasariteni in spitalele de 
stat? Afara cu ei! Si cu capelele lor ridicole! 
 
 Aici cu siguranta vom avea succes ca doar nu s-or revolta muribunzii!
 
 Cu prietenie,
 
 Bogdan  
 
 YMCA UNIVERSITARIA
 
 Str. Doamnei nr 3, ap 25, etaj 2, sector 3
 Bucuresti - Romania
 
 Tel/Fax: 40 - 21 - 310.70.68
 GSM: 40 - 723 - 378.700
 
 E-mail: [EMAIL PROTECTED] itaria.ro
 Web: www.ymcauniversitar ia.ro
 
---------------------------------
Everyone is raving about the all-new Yahoo! Mail beta.

Raspunde prin e-mail lui