Cum am zis: n-am treaba cu serviciul vostru, bafta! Din partea mea, cat mai 
multi clienti!

Poate prin "evaluatori" nu intelegem acelasi lucru: adica eu inteleg acele 
persoane care iau proiectele la rand si le "puncteaza" - si acestia spun eu ca 
sunt platiti cu 4 EUR / proiect (daca nu s-or fi schimbat regulile, ca daca 
s-au schimbat ma bag si eu "evaluator").

Drept pt. care o gramada de evaluatori buni s-au apucat si si-au facut firme 
(de consultanta, screening samd...) si in locul lor au venit (cel putin acolo 
unde vad eu) niste personaje care habar n-au sa completeze o fisa de evaluare 
(sau care poate vor deliberat sa n-aiba habar sa completeze o fisa de evaluare).

Dar parca si Dl. Branea zicea ceva despre "evaluare" - ziceti, Dl. Branea: cam 
cu cat se platesc acum evaluatorii (PHARE, SOCRATES samd.)?

"Mii de euro", asha? Pai, sa stiti ca data viitoare ne vedem la L'Ultime Atom, 
ca n-am mai fost demult...! mai exact eu n-am mai fost din iulie... :-pp

Codruta



  From: Radu Florea 



  Codruta, nu cred ca pe vremea cand lucram la FDSC (acum 5-6 ani) am
  facut vreo sesiune de informare care sa fi fost lipsita de utilitate,
  plictisitoare sau pur si simplu seaca. Dimpotriva, feedback-ul pe care
  l-am primit a fost foarte incurajator. Serviciul nostru nu este unul de
  "explicare" a ghidului solicitantului sau a cererii de finantare, ci de
  simulare a evaluarii reale si - in plus - de furnizare a unor informatii
  si recomandari specifice fiecarui proiect - lucruri care, de regula,
  sosesc o data cu raspunsul negativ (sau pozitiv) de la cei care
  administreaza programul de finantare. Sunt convins ca beneficiarii
  acestui serviciu vor fi foarte multumiti de prestatia noastra.

  Un evaluator este platit, de obicei, in functie de volumul de munca si
  de restrictiile de timp ce greveaza procesul de evaluare, insa te asigur
  ca niciodata cu mai putin de cateva mii de EUR. Si mi se pare firesc,
  avand in vedere responsabilitatile sale si faptul ca pe durata evaluarii
  nu poate avea contracte sau relatii comerciale cu sutele de ONG-uri care
  au aplicat la programul respectiv (ca sa nu mai vorbim de faptul ca
  banii se primesc de-abia dupa aprobarea raportului de catre Delegatia
  CE, deci dupa vreo 6-7 luni de la inceperea evaluarii).

  Te rog, daca mai doresti sa obtii lamuriri despre serviciul nostru sau
  daca sunt alte aspecte pe care vrei sa le clarific in legatura cu
  evaluarea cererilor de finantare - "trecut, prezent si viitor" -
  scrie-mi pe adresa personala.

  Radu Florea

  --- In [email protected], "ARIN" <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
  >
  > Mesajul meu nu se dorea o "critica" la adresa ta (poate cel mult a
  FDSC, unde nu cred ca lucrezi) ci a modului in care sunt platiti
  evaluatorii!
  >
  > Zau? asa zici tu? ca nu iau doar 4 EUR? Pai, daca stii asa bine, ia
  zi: cat iau ei? ;)
  >
  > Codruta
  >
  > p.s.
  > Dar daca tot veni vorba: FDSC face acele asa-zise "sesiuni de
  informare" (unde cica raspund la toate "nelamuririle", si cum raspund,
  cred ca stii si tu, ca probabil si tu ai raspuns). Pentru ele se dau
  "diurne" samd....
  > Daca raspund ASA bine (zisei io kam akrrrrrã, amintindu-mi de
  zilele pe care le-am pierdut si eu ca o fraiera participand la asa ceva
  si punand repetat intrebari la care s-a evitat tot repetat raspunsul),
  de CE o mai fi trebuind sa dai bani pe "screening"??? Ca doar rolul e sa
  plecam de acolo lamuriti!
  > Fac ei sesiunile in asa fel incat "beneficiarii" sa trebuiasca musai
  sa mai dea bani si pe la alte firme (zisei io tot akrrrrã, in urma a
  vreo 15 ani de vazut "diverse" prin "sectorul ONG" - ultimele, vazute
  destul de recent)???



   

Raspunde prin e-mail lui