Hai sa lamurim lucrurile... cel putin pana la aparitia noilor proceduri
de evaluare a cererilor de finantare PHARE (valabile pentru ultimele
programe, de anul acesta) existau doua modalitati de a compune un
comitet de evaluare: fie din asesori + evaluatori, fie numai din
evaluatori. Bref, in prima varianta, asesorii sunt cei care puncteaza
proiectele, iar evaluatorii le discuta si aproba sau modifica punctajul;
in a doua varianta, evaluatorii fac ambele operatiuni: puncteaza si
discuta cererile. Intrucat ultimele programe PHARE dispun de fonduri
ceva mai modeste, probabil ca anul acesta se va utiliza cea de-a doua
varianta.
In principiu, onorariul asesorilor si evaluatorilor este diferit, in
functie de institutia care administreaza programul de finantare, insa
este putin probabil sa se negocieze un pret per cerere de finantare
intrucat unele dintre acestea (foarte multe, de regula!) nu sunt
evaluate in totalitate (pica la "capacitate administrativa" sau
"relevanta"). De aceea, majoritatea institutiilor prefera un onorariu
global, avand in vedere volumul de munca, durata evaluarii si
responsabilitatile asumate de asesori/evaluatori. "Mii de euro" nu
inseamna mult, avand in vedere ca o astfel de suma acopera o perioada de
timp destul de lunga (de la formarea comitetului pana la aprobarea
raportului de evaluare de catre Delegatia CE trec chiar si 8 luni).
Aplicantilor li se pare ca evaluarea dureaza mult (pe buna dreptate),
insa de vina este procedura, nu evaluatorii - fiecare cerere de
finantare trebuie sa fie punctata, comentata & discutata, punctajele
finale nu trebuie sa fie foarte diferite, elaborarea raportului este o
munca extrem de migaloasa si - nu in ultimul rand - toate aceste
operatiuni se desfasoara sub supervizarea Delegatiei CE si a Oficiului
PHARE din M.F.P., institutii care au dreptul sa respinga raportul daca -
de exemplu - vreo cerere de finantare a fost "picata" din motive
neintemeiate sau insuficient argumentate.
O cerere de finantare nu poate fi respinsa/aprobata fara o motivatie
solida sau dupa o examinare superficiala - cum spuneam, tot acest proces
este supravegheat de doua institutii care au capacitatea de a interveni
si corecta orice inadvertenta. Nu m-as hazarda sa garantez (sau sa am
certitudinea) ca orice proces de evaluare a proiectelor PHARE este
corect si realizat profesionist, insa un lucru este sigur: un proiect
prost conceput (sau redactat) n-are cum sa fie finantat, iar un proiect
bun nu poate fi respins decat daca exista alte proiecte mai bune decat
el si nu ajung banii pentru a le finanta pe toate (putin probabil).
Exista, insa, uneori situatia in care un proiect bine gandit nu este
redactat tinandu-se cont de criteriile de evaluare (de grila publicata
in ghidul solicitantului) si atunci evaluatorii n-au cum sa-i aloce
punctaje ridicate, intrucat ei trebuie sa urmareasca grila si capitolele
cererii de finantare mentionate in ea.
In concluzie, munca de evaluator de cereri de finantare nu e simpla,
nici usoara. Uneori e frustranta si plictisitoare. In schimb, e destul
de bine platita, iar diletantii n-au ce cauta in aceasta bransa. De
aceea, ceea ce ne propunem sa facem ("screening") este sa oferim
programelor PHARE cereri de finantare bine intocmite si care sa
justifice pe deplin aprobarea lor.
Radu Florea (www.strategicus.ro <http://www.strategicus.ro> )
--- In [email protected], "ARIN" <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
>
> Cum am zis: n-am treaba cu serviciul vostru, bafta! Din partea mea,
cat mai multi clienti!
>
> Poate prin "evaluatori" nu intelegem acelasi lucru: adica eu inteleg
acele persoane care iau proiectele la rand si le "puncteaza" - si
acestia spun eu ca sunt platiti cu 4 EUR / proiect (daca nu s-or fi
schimbat regulile, ca daca s-au schimbat ma bag si eu "evaluator").
>
> Drept pt. care o gramada de evaluatori buni s-au apucat si si-au facut
firme (de consultanta, screening samd...) si in locul lor au venit (cel
putin acolo unde vad eu) niste personaje care habar n-au sa completeze o
fisa de evaluare (sau care poate vor deliberat sa n-aiba habar sa
completeze o fisa de evaluare).
>
> Dar parca si Dl. Branea zicea ceva despre "evaluare" - ziceti, Dl.
Branea: cam cu cat se platesc acum evaluatorii (PHARE, SOCRATES samd.)?
>
> "Mii de euro", asha? Pai, sa stiti ca data viitoare ne vedem la
L'Ultime Atom, ca n-am mai fost demult...! mai exact eu n-am mai fost
din iulie... :-pp
>
> Codruta