W ramach "strategy planing" jedna z grup zrobiła w anglojęzycznej
Wikipedii badania ankietowe edytorów, którzy po wykonaniu
kilkunastu-kilkuset edycji odeszli z Wikipedii, po to aby zbadać jakie
są tego przyczyny. Okazało, że dwa najczęściej spotykane powody odejść
wyglądają tak:
*newbie próbuje edytować, ale go rewertują - on te rewerty nie odbiera
na tym etapie jak akcje pojedynczych adminów - tylko odbiera to jako
ogólne odrzucenie przez Wikipedię rozumianą jako całość - a skoro
go/jej nie chcą i nie jest jeszcze zaangażowany emocjonalnie w
edytowanie to po prostu odchodzi
*edytor, który zaczyna bo zobaczył coś co jego/jej zdaniem jest błędne
czy złe - zaczyna edytować jeden czy kilka artów z określonej tematyki
- gdy natrafia na silny opór - wchodzi w dyskusję z kimś, kto usuwa
jego wpisy i po wymianie paru-parunastu uwag, dochodzi do wniosku, że
szkoda jego/jej czasu i kwalifikacji na "kopanie się z koniem".

Rezultaty tych badań są omówione tutaj:

http://strategy.wikimedia.org/wiki/Former_Contributors_Survey_Results

i

http://strategy.wikimedia.org/wiki/Task_force/Community_Health/Survey



-- 
Tomek "Polimerek" Ganicz
http://pl.wikimedia.org/wiki/User:Polimerek
http://www.ganicz.pl/poli/
http://www.ptchem.lodz.pl/en/TomaszGanicz.html

_______________________________________________
WikiPL-l mailing list
[email protected]
https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l

Odpowiedź listem elektroniczym