2010/4/14 Daniel Koć <[email protected]>

>
> Na początek chyba potrzebny byłby mechanizm szybkiej identyfikacji
> newbie (po ilości edycji powinno być wystarczająco skutecznie), bez
> wchodzenia na jego stronę i sprawdzania ręcznie wielkości wkładu.
>

Automatyzacja automatyzacją - ale co jest złego w wejściu na stronę
wikipedysty? Nie mamy na OZ-ecie tysięcy edycji na sekundę. Adminów
działających trochę jest + wersje przejrzane dają możliwość wychwycenia
początkujących nawet po jakimś czasie. Wolę wejść na stronę Wikipedysty i
zobaczyć czy już go ktoś powitał lub ostrzegł. Zobaczyć jego wkład i ocenić,
czy to materiał na wandala i następne 10 minut popatrzeć na jego edycje czy
materiał na porządnego Wikipedystę i pomóc.

>
> Np. przy rewertowaniu edycji takiego użytkownika pokazywałby się
> komunikat, że to nowy użytkownik i np. pomagał wstawić jakiś sympatyczny
> szablon do jego dyskusji, z podpisem rewertującego, tudzież oznaczający
> tego użytkownika do obsługi przez jakiś zespół w rodzaju komitetu
> powitalnego, gdyby rewertujący zajmował się intensywnie patrolowaniem OZ.
>


A to jest coś, o czym szwedzki pisał i przed czym powinniśmy się bronić -
szablony szablonami a nie łatwiej i przyjemniej wejść na stronę dyskusji i
napisać coś od siebie? Polecić opiekunów, nawet przed wrzuceniem szablonu
powitalnego dać informację czemu właściwie to robimy.

>
> Z góry muszę powiedzieć, że nie wierzę w żadne rozwiązania, które
> wymagałyby dużo większej czujności ludzi. Tu musi pomagać jakiś automat,
> bo jego wprowadzenie da tysiące jednostek oszczędzonego czasu. A na
> pewno warto, skoro jest to jedna z najważniejszych barier wejścia
> najcenniejszego dla nas zasobu - edytorów.
>
> Pierwsza bariera wydaje mi się za to oczywista - chodzi o wyławianie
> nowych użytkowników i doprowadzanie do pierwszego kontaktu.
>
> Ja właśnie nie bardzo wierzę w automatyczne *wyławianie* takich, którzy
mogliby dużo dobrego wnieść. Trzeba samodzielnie przejrzeć ostatnie edycje,
napisać od siebie parę słów w dyskusji i zachęcić do pytań/edycji.
Mechaniczna praca rewert błędu>szablon powitania>kolejny
rewert>ostrzeżenie>blok też działa automatycznie. Nie trzeba ani razu
klawiatury użyć.

LL
_______________________________________________
WikiPL-l mailing list
[email protected]
https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l

Odpowiedź listem elektroniczym