2010/4/14 Daniel Koć <[email protected]> > > Na początek chyba potrzebny byłby mechanizm szybkiej identyfikacji > newbie (po ilości edycji powinno być wystarczająco skutecznie), bez > wchodzenia na jego stronę i sprawdzania ręcznie wielkości wkładu. >
Automatyzacja automatyzacją - ale co jest złego w wejściu na stronę wikipedysty? Nie mamy na OZ-ecie tysięcy edycji na sekundę. Adminów działających trochę jest + wersje przejrzane dają możliwość wychwycenia początkujących nawet po jakimś czasie. Wolę wejść na stronę Wikipedysty i zobaczyć czy już go ktoś powitał lub ostrzegł. Zobaczyć jego wkład i ocenić, czy to materiał na wandala i następne 10 minut popatrzeć na jego edycje czy materiał na porządnego Wikipedystę i pomóc. > > Np. przy rewertowaniu edycji takiego użytkownika pokazywałby się > komunikat, że to nowy użytkownik i np. pomagał wstawić jakiś sympatyczny > szablon do jego dyskusji, z podpisem rewertującego, tudzież oznaczający > tego użytkownika do obsługi przez jakiś zespół w rodzaju komitetu > powitalnego, gdyby rewertujący zajmował się intensywnie patrolowaniem OZ. > A to jest coś, o czym szwedzki pisał i przed czym powinniśmy się bronić - szablony szablonami a nie łatwiej i przyjemniej wejść na stronę dyskusji i napisać coś od siebie? Polecić opiekunów, nawet przed wrzuceniem szablonu powitalnego dać informację czemu właściwie to robimy. > > Z góry muszę powiedzieć, że nie wierzę w żadne rozwiązania, które > wymagałyby dużo większej czujności ludzi. Tu musi pomagać jakiś automat, > bo jego wprowadzenie da tysiące jednostek oszczędzonego czasu. A na > pewno warto, skoro jest to jedna z najważniejszych barier wejścia > najcenniejszego dla nas zasobu - edytorów. > > Pierwsza bariera wydaje mi się za to oczywista - chodzi o wyławianie > nowych użytkowników i doprowadzanie do pierwszego kontaktu. > > Ja właśnie nie bardzo wierzę w automatyczne *wyławianie* takich, którzy mogliby dużo dobrego wnieść. Trzeba samodzielnie przejrzeć ostatnie edycje, napisać od siebie parę słów w dyskusji i zachęcić do pytań/edycji. Mechaniczna praca rewert błędu>szablon powitania>kolejny rewert>ostrzeżenie>blok też działa automatycznie. Nie trzeba ani razu klawiatury użyć. LL _______________________________________________ WikiPL-l mailing list [email protected] https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l
