Hei!
Kun tuon nro 6:n osalta sitten hieman haeskelin noita käyttöliittymän tekstejä, niin traumaattisesta kokemuksesta poiki tämmöinen idea, esimerkkinä "Kutista"-sana:

Hyvissä ajoin ennen kuin testiversion viimeistä versiota muutetaan kaikki käyttöliittymässä esiintyvät "Kutista"-merkkijonot sellaisiksi, että niihin liittyy yksilöivä tunniste, tyyllin "-01-Kutista", "-02-Kutista" ... Tunniste pitää sitten olla sellainen, että se on myös helppo joukkopoistaa myöhemmin ja mieluummin vielä sellainenkin, ettei se suhteettomasti häiritse tavanomaista käyttöä "metsästyksen" aikana.

Nyt sitten löydetään ohjelman harmia aiheuttava "Kutista"-sana merkittynä, vaikkapa "-37-Kutista". Tämä esiintymä on sitten helppo paikallistaa .po -tiedostoista ja tehdä korjaus. Samalla näkyy, kuinka monessa eri paikassa juuri tämä "Kutista"-sana esiintyy ja onko sen korjaaminen siis mahdollista jne.

Ennen julkaistavaa versiota sitten poistetaan "metsästyskoodit" ja ollaan kuin ei olis mitään pahaa tehtykään. Jos jonnekin jää joku yksittäinen koodi näkyviin, se ei vielä ehkä pilaa käyttäjien mahdollisuuksia käyttää ohjelmaa, mikäli koodi ei tarkoita mitään ko. käyttötilanteessa.

Työtähän sitä tuossakin tietenkin olisi, vaan ei ehkä ihan niin paljon kuin jokaisen sanan yksittäisessä metsästyksessä ja haarukoinnissa? Hyvin organisoiduilla talkoilla saisi yhden version aikana useamman sanan varmaan hoidettua?

Ystävällisesti
Risto




...
Ei tuo korjailu sinänsä paljon työtä vaadi näissä tapauksissa, joissa
korjaus
tulee vain yhteen tai muutamaan paikkaan. Suurempi työ on muutosten tutkimisessa ja pohtimisessa, ja se on joka tapauksessa hyvä tehdä
vähintään
kahden ihmisen voimin. Jos haluat auttaa asiassa, niin laita vaikka
tuleviin
korjausehdotuksiin mukaan tieto siitä, missä po-tiedostossa ja millä
rivillä
tämä korjattava merkkijono sijaitsee. Sitten kun nähdään, että löydät
oikeat
paikat, voit tehdä korjaukset itsekin. Tämä etsiskely kun on lyhyillä merkkijonoilla sangen haastavaa. OOo:ssa kun ei käyttöliittymän perusteella pysty usein sanomaan edes sitä, mistä moduulista korjattava merkkijono löytyy, ja samaa merkkijonoa käytetään usein monissa paikoissa.

...

__
Wippies-vallankumous on täällä! Varmista paikkasi vallankumouksen eturintamassa 
ja liity Wippiesiin heti!
http://www.wippies.com/


---------------------------------------------------------------------
To unsubscribe, e-mail: [EMAIL PROTECTED]
For additional commands, e-mail: [EMAIL PROTECTED]

Reply via email to