1. Vse.
2. Domena je bila neka banka. Dost podobno kot tista, ki smo jo delali
pri Aninih vajah, par detajlov razlike. Opis domene je bil dolg skoraj
stran in pol.
Prva naloga: nariši podatkovni model. Na koncu pride nekje 18-20
entitet, ene par dedovanj, mogoče kakšna 1:1 povezava (odvisno kako si
si zastavil) ter ene 2 šibka tipa (spet odvisno, kako si si zastavil).
Tale je bila za 60 pik.
Druga naloga: nariši kontekstni diagram podatkovnih tokov. Rešitev: 3
zunanje entitete, 1 proces in nebroj puščic :) . Mislim da 20 pik. Dost
poceni.
Tretja naloga: formuliraj procesno logiko za 2 situaciji (nekaj v
smislu: računanje kredita, določanje bonitet) - lahko uporabiš katero
koli metodo za to, po lastni presoji (odločitvena tabela, drevo,
strukturiran jezik, diagram stanj). Uporabil sem 1 tabelo in 1
strukturiran jezik (switch stavek, ki mi ga ni ratalo napisati do konca
ker mi je Ana izpulila izpit :( ). 20 ali 25 pik.
Četrta naloga: normalizacija do 3.NO. Nič ekstra, dobiš podan primer
nekega dokumenta in zraven naštete funkcionalne odvisnosti. Razlika je
edino to, da je nekaj več atributov kot včasih. Pa ne smeš se zmotit,
sicer pa ni težka. 25 pik?
Za vse tole je blo 95 minut.
Pa še eden je spraševal za zadnje vaje iz IS - imam skene iz 25. maja,
18. me pa žal ni blo (ali pa nisem pisal. ali pa vaj ni bilo? nevem).
Na zadnjih vajah smo mel Ano, predavala pa je strukturne diagrame.
Naredili smo primer iz nekega sistema za izpisovanje podatkov o plačah
ter še en primer iz IS za banko.
http://www2.arnes.si/~tstajn/isvaje/
Pravila za risanje telih diagramčkov so pa precej bolj pregledno
napisana v EMRISu al pa na prosojnicah, jaz sem napisal zraven samo par
opomb.
LP, Tadej
[EMAIL PROTECTED] pravi:
1. Kaj maš lahko sabo na izpitu?
2. Kakšen je bil izpit na 1. roku? (če lahko kdo v alinejah povzame vprašanja
oz. naloge)
lp,
Vili
---- Miha Trtnik <[EMAIL PROTECTED]> piše:
Pizda kaj bluzite ... Kaksen UML, kaj sploh neumnosti sprasujes. Izpit
bo tak kot je zadnjih 10 let.
Znat moras in met nekaj prakse - utecen postopek, ker drugace ti bo
zmanjkalo casa. Normalizacijo delajte pocasi in zbrano - ker je vse ali
nič.
Vaje imate iz bivsih izpitov, itaq je ponavadi ena in ista naloga iz
normalizacije na izpitih. Na forumu fri-info je po korakih tudi reseno.
Narediš normalizacijo pa entitetni model in mas narejen pisni del.
Ostalo so samo bonus pike. Za ustni del se naucis normalizacijo cetrte
in pete forme (iz skripte), tri piramide in se par alinej. Pa mas
narejen izpit.
aja, pa po izpitu obvezno na ogled, ker rupnik zlo rad pozabi kaj šteti,
čeprav na ogledu to nerad prizna :)
re
On Sun, 2006-06-25 at 12:26 +0200, Tadej Štajner wrote:
Razlika je edino ta, da je izpit precej obsežnejši. Imaš 95 minut,
teksta je pa za nekaj več kot 1 stran, kar pri podatkovnem modelu
znese cca 15-20 entitet (v prejšnjih izpitih jih je bilo okoli 10).
Huh, pa a se ni zdaj celo cas nekaj skrajsal .. fino. Super, so si to
zastavili.
Na prvem roku smo morali narisati še en kontekstni diagram podatkovnih
tokov (tega ni veliko) ter procesno logiko za 2 pravili (tukaj si si
lahko katerokoli metodo).
Katere vse diagramske tehnike pa pridejo v postev? Kaj UML pride tudi v
postev? Je Rupnik kaj rekel, ker kolikor mi je znano se ga ni jemalo na
nobenih avditornih vajah, ali se pac motim? Vsaj lani ne.
Zadnja naloga je bila normalizacija, ki pa je imela tudi nekaj več
atributov in odvisnosti kot pri starejših izpitih. Mislim, da je
nakoncu prišlo 8 ali 9 entitet.
Hmm .. so kje kaksne pametne vaje (pomoznosti z resitvami), kar se
normalizacije tice? Ker tisto kar je bilo na avditornih vajah je bolj
bogo, pa se IMO je cisto drugace kot pri PB.
Sam izpit ni težak, ti pa zelo zelo hitro zmanjka časa.
To verjamem, to je bil problem ze lani ..
a.