Open source coders of the wolrd, dodge this:

Under the patent agreement, both companies will make up-front payments
in exchange for a release from any potential liability for use of each
others patented intellectual property, with a net balancing payment
from Microsoft to Novell reflecting the larger applicable volume of
Microsoft's product shipments. Novell will also make running royalty
payments based on a percentage of its revenues from open source
products.

Plain english: deci, da cu codu' acilea, ca noi din ce incasam pe
suport dam cota parte la microsoft...cum de ce? pai te indeminificam
sa nu te dea in judecata ms de sa-ti mearga fulgii..de aia..

E ciudat cum pina la urma lucrurile se aseaza pe fagasul 'normal'..in timp.
Sa stam si sa cugetam un pic:MS ii da banu' gros lui SCO ca sa o puna
de niste procese cu clienti Linux, si pina la urma se baga in treaba
de partea utilizatorului amarat de Linux si Novell si IBM. Pentru ca
intre studiul a vreo 10 pagini de licente si vreo 10 milione de linii
de cod  avocatiii lui SCO chiar platiti regeste nu prea pot sa duca
treaba la capat..ea se fasaie incet-incet. Da' pina la urma binele si
justitia triumfa si MS si Novell cad la pace (adica novell da banu, ca
doar nu era sa piarda MS bunatate de 10 milioane investite in looserul
ala de Darl McBride).
Si uite asa incet-incet ajungem sa vorbim de o noua varietate de
linux, aia 'patentata' de la MS.

Asteptam cu interes cam pe saptamina viitoare urmatoarea miscare din
opereta asta de trei parale. Eu pariez pe o combinatie
IBM-Ubuntu/Canonical. La casele de pariuri din Ploiesti cota e de 5 la
1 (oricum cred ca aia MSFT-NOVL batea 100 la 1).

Ender

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui