Open source coders of the wolrd, dodge this: Under the patent agreement, both companies will make up-front payments in exchange for a release from any potential liability for use of each others patented intellectual property, with a net balancing payment from Microsoft to Novell reflecting the larger applicable volume of Microsoft's product shipments. Novell will also make running royalty payments based on a percentage of its revenues from open source products.
Plain english: deci, da cu codu' acilea, ca noi din ce incasam pe suport dam cota parte la microsoft...cum de ce? pai te indeminificam sa nu te dea in judecata ms de sa-ti mearga fulgii..de aia.. E ciudat cum pina la urma lucrurile se aseaza pe fagasul 'normal'..in timp. Sa stam si sa cugetam un pic:MS ii da banu' gros lui SCO ca sa o puna de niste procese cu clienti Linux, si pina la urma se baga in treaba de partea utilizatorului amarat de Linux si Novell si IBM. Pentru ca intre studiul a vreo 10 pagini de licente si vreo 10 milione de linii de cod avocatiii lui SCO chiar platiti regeste nu prea pot sa duca treaba la capat..ea se fasaie incet-incet. Da' pina la urma binele si justitia triumfa si MS si Novell cad la pace (adica novell da banu, ca doar nu era sa piarda MS bunatate de 10 milioane investite in looserul ala de Darl McBride). Si uite asa incet-incet ajungem sa vorbim de o noua varietate de linux, aia 'patentata' de la MS. Asteptam cu interes cam pe saptamina viitoare urmatoarea miscare din opereta asta de trei parale. Eu pariez pe o combinatie IBM-Ubuntu/Canonical. La casele de pariuri din Ploiesti cota e de 5 la 1 (oricum cred ca aia MSFT-NOVL batea 100 la 1). Ender _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
