C. Ovidiu wrote:
On 03/11/06 16:23, Tiberiu ATUDOREI wrote:
Pina la urma, chestia asta ciudata contra-naturii MS+Novell(Suse) mi
[...]
scot draq susele ala...franjuri il fac.

Ender


Până la urmă e confirmată înţelegerea? Din câte am citit ieri parcă era
doar un zvon. Oricum, înţelegerile astea „se cam poartă”. Şi Sun a făcut
o înţelegere de genul ăsta cu Microsoft pentru a proteja utilizatorii
StarOffice (dar nu şi OpenOffice.org). Nu mi se pare a fi o recunoaştere
implicită că GNU/Linux ar încălca brevete de invenţie (da, ăsta este
termenul românesc) ale Microsoft.

Intelegerea va insemna si ca Novell va ajuta la promovarea formatului de fisiere Office XML al MS in detrimentul ODF. Si asta se poarta? Din partea unei firme care vrea sa fie lider in Open Source? Este un pas spre sugrumarea OSS, care va fi impanat cu software proprietar pana nu va mai interesa pe nimeni (Ballm?? hopes). Interesant ca inteleg ca dpdv financiar se pare ca Novell va iesi in paguba, deoarece va plati pana in 2012 un procent din vanzari, pe cand M$ se zice ca va face o plata unica acum. Pe ce s-au mai vandut atunci?!

--
ghrt


_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui