Please see below:

On 2/5/07, Sebastian Antonescu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Salut lista,

Salut CTO,


un consultant a sugerat companiei noastre o migrare de la Windows XP
catre Linux (voi pastra anonimitatea partilor implicate, pentru a
proteja vinovatii), pentru ca "Vista e varza" (citat). Astfel am decis


Foarte interesant, din punct de vedere logic e imbatabil: iti
recomandam sa treci de la A la B pentru ca C e varza. Halal
consultant!

sa facem o evaluare al acestui mult laudat "Linux", sa vedem daca s-ar
Ar fi bine sa precizati la ce va referiti prin 'acest' Linux. Nu de
alta, dar pe www.distrowatch.org sunt peste 100 de distributii, iar
daca mai luam in calcul si versiunile intram in vrie urgent. Pe de
alta parte eu sunt mai purist de felul meu, consider Linux doar
kernelul, deci poate n-ar strica sa specificati versiunea. Ca tot am
atins ceastiunea ar fi de preferat de amu incolo sa folositi sintagma
GNU/Linux (prietenii stiu de ce!).

potrivi. Momentan, avem 2 servere XP pentru mail/dns/www/access si 30

Aaaa..big problem. Ultima oara cand am verificat nu exista un produs
XP server. Si daca era un XP nu se recomanda rularea unor servicii de
mail/dns/www pe el...parerea mea.

de statii de lucru, ce sunt folosite pentru data entry, mail, web
(office stuff). Deci nimic extraordinar pana acum.
Dupa cateva zile de documentare, am observat urmatoarele probleme:

* Linux Torvalds a furat mult din codul sursa ce apartine companiei
SCO, companie la care a lucrat un timp, astfel legalitatea sistemului
de operare este foarte chestionabila. Primul lucru care trebuie sa il
fac inainte de a considera macar "Linux", este sa imi consult
avocatul. Rau.

Sau macar verificati sursele. Nu cunosc nici un domn Linux Torvalds.
Pe de alta parte LINUS Torvalds e un inginer  ca multi de pe aceasta
lista, iar unii chiar au avut onoarea de al cunoaste (a fost in
Romania la ROSE). Sunt aproape sigur ca nu a fost niciodata salariatul
celor de la SCO. Legalitatea sistemului de operare este intr-adevar
foarte chestionabila, mai ales ca cei de la SCO se numeau pina mai acu
cativa ani Caldera (de fapt cei de la Caldera i-au cumparat pe cei de
la SCO, ce erau in rahat rau de tot). Si ca sa vezi, chiar ei faceau o
distributie de Linux destul de buna (gurile rele cred ca principalul
ei merit era jocul de Tetris ce mergea in paralel cu instalarea, dar
noi suntem oameni seriosi si nu ne legam de cacaturi din astea). Cu
alte cuvinte vinzi Linux, nu esti multumit de cota de piata si iesi la
drumul mare sa te iei de customeri si de vendori de Linux (de fapt
nici de vendori, de suporteri de Linux ca IBM nu avea o distributie
proprie). Dar ma rog, nu intram in detalii. Asteptam detalii cu
interes primavara asta cand se cam termina banii lui SCO de la
Microsoft si mai au si o mica datorie scadenta de vreo 26 de milioane
catre Novell pentru niste licente.

* Cum pot angajatii nostri sa isi faca task-urile fara interfata
grafica? Expertii imi recomanda Vim, EMACS si Wordstar (asta nu era si
pe CP/M? este viu inca?). Exista programe care le-ar permite sa isi
citeasca mail-ul, sau sa browse-se un site in vreun fel de GUI si nu
mod text?

Pot sa certific faptul ca Linux are interfata grafica de foarte multa
vreme. Eu personal am instalat Linux CU interfata grafica in 1994.
Intre timp s-au mai schimbat lucrurile, am auzit (dar e posibil sa fie
doar niste zvonuri malitioase) ca exista si interfete GUI 3D.


* Linux-ul este foarte vulnerabil la atacurile hackerilor. Acestia
sparg servere pentru a rula roboti de IRC, si a "fluda" inamicii. Cum
ne putem proteja de asa ceva? Aceste probleme nu exista pe Windows.
Are Linux firewall?

Sancta simplicitas! "Aceste probleme nu exista pe Windows!". Roboti de
irc gasesti PENTRU Windows. Linux ARE Firewall. Marea majoritate a
problemelor de securitate pe Internet (peste 90%) sunt datorate
gravelor deficiente de securitate ale TUTUROR sistemelor Windows: de
la Windows 98 la Windows 2003..si pina la Vista. Si ca sa nuantam un
pic contextul: asta o declar eu, care sunt Microsoft Certified
Professional din 1999, cu diploma semnata de Bil Gates.



* Performanta si securitatea sistemului de fisiere sunt foarte
importante. Acum cu NTFS suntem multumiti. Unul dintre server-ele
noastre contine si cateva sute de giga de documente arhivate. Cum am
putea avea incredere in Linux, cand sistemul lui de fisiere este scris
de un hacker care si-a taiat sotia in bucati (Hans Reiser)?

Iar va prindem cu temele nefacute. In primul rand, sistemul de fisiere
'oficial' in Linux nu e ReiserFS, ci mai degraba ext2 sau varianta
jurnalizata -  ext3. In al doilea randpoate ar trebui sa precizam ca
in Linux se pot utiliza extrem de multe tipuri de sisteme de
fisiere(mail mult de o duzina, de fapt). Linux 'site' sa citeascas si
chiar sa scrie sistem de fisiere Windows (FAT, FAT32 si NTSF),
Netware, Amiga, MacOS, Solaris, IRIX si asa mai departe. Iar daca vrem
ceva performate notabile de la acel sistem de fisiere (gen jurnalizare
sau lucrul in clustere) observam ca in Linux avem destule optiuni iar
in Windows nici una.
In alta ordine de idei, nu s-a demonstrat ca Hans Reiser si-a omorat
sotia. Procesul e pe rol inca, deci pina una alta el e inca nevinovat.
Pe de alta parte domnia voastra sunteti vinovat (tot pina una alta) de
defaimare si calomnie. Asta pina se termina procesul lui Hans Reiser.


* Utilizatorii si autorii Linux-ului au fost acuzati ca sunt comunisti
sau fanatici (RMS). Acum ca suntem in Uniunea Europeana, nu ar afecta
aceste idei imaginea companiei mele? Bill Gates este un filantrop
foarte generos si are o fundatie cu sotia sa, prin care doneaza
miliarde de dolari (si produse Microsoft) oamenilor neoviasi.

Uniunea Europeana recomanda utilizarea software-ului open-source
(inckusiv Linux):
http://ec.europa.eu/enterprise/ict/policy/doc/2006-11-20-flossimpact.pdf
Pe de alta parte Ununea Europeana a amendat compania Microsoft pentru
practicile neconcurentiale (inclusiv Microsoft Windows Vista nu
respecta legislatia comunitara)
http://www.revistapresei.ro/Noul-sistem-de-operare-al-Microsoft-nu-respecta-legislatia-UE-articol_64226.htm
In alta ordine de idei pentru fundatia lui Bil  si Melinda Gates va
rugam sa accesati site-ul:
http://www.gatesfoundation.org/default.htm
Mai sunt si late initiative tehnologice remarcabile legate de
activitatea open-source, de exemplu "One Laptop Per Child":
http://www.olpc.com


Probabil ca vor mai fi lucruri care imi vor atrage atentia, dar pentru
moment as fi recunoscator sa imi raspunda cineva macar la cateva
dintre acestea. Un coleg care a avut putina experienta cu Linux-ul
mi-a recomandat sa ma adresez acestui forum.

Daca doriti o evaluare profesionala a sistemului dumneavoastra
informatic (inclusiv analiza confidentiala a situatiei licentierii
software-ului dvs. si recomandarea de alternative gratuite)  va stau
la dispozitie si ma puteti contacta pe adresa de mail personala.


Multumesc anticipat!

--
Sebastian Antonescu
CTO, Companie Anonima

Tiberiu Atudorei
BYTE Consult


_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug


_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui