---------- Původní zpráva ---------- Od: Petr Holub <ho...@ics.muni.cz> Komu: 'OpenStreetMap Czech Republic' <talk-cz@openstreetmap.org> Datum: 13. 8. 2016 7:15:15 Předmět: Re: [Talk-cz] 5x červená
"> > Tedy závěrem tohoto postu je spíše otázka, co s tím? Tedy co se > > splýváním tras stejné barvy, když si z nějakého (nota bene mnou > > vymyšleného) důvodu nemůžeme pomoci ani vygenerovanou značkou (ikonou) > > v mapě? A jak v takovém případě pouhým pohledem do mapy poznat, že jde > > o vozíčkářskou trasu? Není tady navržené pravidlo "nemá značku v > > terénu, nemá ji mít ani v mapě" kontraproduktivní? Na mapy.cz > > https://mapy.cz/s/XzJZ se s tím vyrovnávají tak, že vozíčkářskou trasu > > vykreslují jako růžovou linii s ikonkou vozíčkáře v barvě trasy. > Ty vozíčkářské trasy mají taky své barvy. KČT je vykresluje vždy červěně > čerchovaně. Viz > http://www.labskastezka.cz/ladmin/soubory/labskastezka/File/konference_ LIT/03_Vozickarske_tras > y_KCT.pdf > > IMHO to značené je. Je úplně jedno že jenom rozcestníky, ale značené to je. Souhlas: to, ze chybi pasove znaceni je jedna vec, ale v principu to znacene v terenu je (aspon) temi rozcestniky." Jistě. Zde jsem se asi dopustil nepřesnosti v tom, co jsem měl na mysli. Nezpochybňoval jsem otázku, zda to mapovat (tedy zda vytvářet relaci relation; type=route; route=wheelchair; wheelchair=major). Směřoval jsem k tomu, zda tagovat v té relaci i osmc:symbol=* když za značka NENÍ FYZICKY v terénu. Navazoval jsem na svůj vlastní dřívější návrh, že tag osmc:symbol=* by se měl používat jen tam, kde ta značka v terénu opravdu je (viz naučné stezky tagované a vykreslené pomocí osmc:symbol=green:white:green_backslash kde ale v terénu ta značka prostě není a nelze podle ní jít). No a teď jsem si uvědomil, že: 1) Wiki u osmc:symbol značku "wheelchair" ani nemá... zatím... 2) není pravda, že v uvedeném případě ta značka v terénu uvedena není. Ona tam je , je zřetelně na rozcestnících a pomocných směrnících v odbočkách, jen prostě není každých 50 m jak na turisťárně v lese. Učinil jsem špatný závěr a tím je po "problému" Tedy - z toho plyne moje doporučení - doporučit či prosadit značku color_ wheelchair pro tag osmc:symbol, tedy např: osmc:symbol=red:white:red_ wheelchair (růžovou jsem tam pro vykreslovanou linii nepsal, jednak v základní specifikaci není - viz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:osmc: symbol a hlavně předpokládám, že renderer by si určil nekolizní barvu sám na základě tagu z relace route=wheelchair a v případě, že by vykresloval JEN tyto wheelchair trasy, tak mu pomůže pro hezké vykreslení skutečná odpovídající barva). Pozn: na OpenStreetMap.cz v turistické vrstvě od Petra Vejsady (Poloha.net) je grafický symbol vozíčkáře vykreslen - v datech to ale není zavedeno správně jako relace, ale je to "starý" tag na cestě kct_red=wheelchair. Poloha.net to tedy umí renderovat, otázka je, zda i na relaci a zda i via nějakou podobu tagu osmc:symbol=* " > No, ruzova linie s ikonou vozickare zni jako dobre reseni pro renderer. > > V datech se proste uvede ze to je vozikarska trasa, a renderer se dle toho > zaridi, ne? Presne - optimalizaci zobrazovani v rendereru bych diskutoval separatne od dat. Coz mne jeste pripomina jednu vec: budme opatrni s temi navrhy na zmeny znaceni. Pri dovolenkovem mapovani v okoli Kremesniku (Pelhrimova) jsem narazil na to, ze uz nektere trasy postradaji tag kct_*, coz muze v soucasnem stavu cinit renderum potize (napr. pro nasi mtbmap.cz - byt tam jeste cekam na overeni, protoze Martin ted resi problem s nastroji v ramci updatu dat). Takze pokud mame navrh na nove znaceni zalozene pouze na osmc:symbol, melo by byt jasne, ze je to "jen" navrh a taky by melo byt jasne receno, kdy se tento navrh preklopi do produkcniho stavu, aby se tedy daly zacit upravovat renderery. Petr" Toto je Petře IMHO dávno překonaný problém. Renderery se dávno na tag kct_ barva=* nespoléhají, resp. jej ignorují. Konkrétně MTBmap též.
_______________________________________________ Talk-cz mailing list Talk-cz@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz